Коли робоча поїздка замість восьми днів перетворюється на дев’ять місяців, звичайний працівник розраховує на додаткову компенсацію, причому немалу. Але не астронавти NASA Суні Вільямс та Бутч Вілмор, які провели на МКС цілих 278 додаткових днів через раптову несправність космічного корабля Boeing Starliner. Їхня історія, що завершилася цього тижня довгоочікуваним поверненням на Землю, вразила світ. Проте ви будете здивовані тим, яку надбавку отримав героїчний екіпаж, який «застряг» у космосі. Виявилося, що їхні зарплати такі ж, як у будь-якого держслужбовця у відрядженні.

Бюджетна зарплатня
«Астронавти отримують стандартні накази про відрядження, так само, як інші федеральні працівники», — пояснив представник NASA Джимі Рассел. Це означає, що вони не отримують понаднормових, святкових чи відпускних надбавок. Натомість їм покривають проживання, харчування та транспорт, а також виплачують 5 доларів щоденно на непередбачені витрати. За 286 днів у космосі Вільямс і Вілмор отримали лише 1430 доларів додатково до загальної річної зарплати у 152 тис. доларів, або близько 12,6 тис. доларів щомісяця.

Що входить у непередбачені витрати на орбіті? Згідно з правилами, це чайові носіям або персоналу готелів — що здається абсурдним для умов МКС. Та й самі астронавти іронізують над ситуацією. «Нам подобається бути в космосі», — заявила Вільямс. А її колега Клейтон Андерсон, який у 2007 році провів 152 дні на станції, отримував всього 1,20 долар щодня. «Це робота мрії, але з державною зарплатою», — жартував він.

Лікування власним коштом
Парадокс у тому, що навіть після місяців перебування в умовах мікрогравітації, коли повернення на Землю вимагає реабілітації, астронавти не отримують додаткових виплат за ризик своїм життям. Їхні умови регулюються тими ж нормативами, що й для службових поїздок в офіс сусіднього міста. І хоча NASA визнає героїзм екіпажів, фінансова система залишається незмінною з часу Apollo.
Чи вартує мрія багатьох, хто хоче стати астронавтами, таких компромісів? Ті, хто вже літає до зірок, відповідають, що не жалкують про свій вибір. Але їхні історії змушують задуматися: чи справедлива державна система оплати для тих, хто ризикує життям заради технічного та наукового прогресу в космосі.
Раніше ми повідомляли про те, як Boeing втратив на Starliner понад 2 млрд доларів.
За матеріалами The New York Times