Рух літосферних плит може бути викликаний впливом Місяця

Вчені з університету Сент-Луїса припустили, що рух тектонічних плит на Землі може бути пов’язаний із дією сил тяжіння з боку Місяця та Сонця. Коливальні рухи центру мас системи Земля-Місяць викликають деформацію надер і кори планети.

Можливо, Місяць спричиняє рух літосферних плит
Можливо, Місяць спричиняє рух літосферних плит. Джерело: CC0 Public Domain

Що викликає рухи земної кори?

Місяць не обертається навколо центра Землі. Для цього він занадто важкий і дуже близько розташований до нашої планети. Уся система Земля-Місяць обертається навколо спільного центра мас — барицентра. У новому дослідженні, опублікованому Американським геологічним товариством, учені припустили, що саме барицентр може бути основною причиною руху літосферних плит на нашій планеті.

Барицентр розташований всередині Землі на відстані приблизно 4600 км від її центра. Його позиція сама по собі суттєво впливає на характер обертання нашої планети. Але, крім дії на Землю Місяця, існує також гравітаційний вплив Сонця на Землю та її супутник. Він проявляється у періодичній зміні висоти орбіти Місяця. Як наслідок, барицентр всередині Землі також починає зміщуватися. Це коливання може сягати 600 км.

На думку авторів публікації, саме це коливання викликає рух тектонічних плит на поверхні Землі. На масивні розжарені надра планети це зміщення впливає достатньо слабко. А от тонка та крихка кора від них активно тріскається. Перевірити цю теорію можна за допомогою інших пар небесних тіл, де барицентр сильно зміщений відносно середини головного тіла. Найкращий кандидат тут — система Плутон-Харон. Радіус Плутона занадто малий, щоб всередині нього збереглося тепло. А от барицентр системи зміщений відносно його центра навіть сильніше, ніж у Землі. Якщо на Плутоні є рух літосферних плит, значить нове припущення є правильним.

Звідки береться енергія руху літосферних плит?

Питання про джерело енергії руху літосферних плит викликає останнім часом все більше дискусій. Оцінки припливу тепла з ядра Землі стають все точнішими, й не всі вчені впевнені, що його достатньо для того, щоб викликати тектонічні явища. Разом із теорією про радіоактивний розпад у мантії Землі коливання барицентра дійсно можуть бути причинами руху плит літосфери.

Зрештою, в Сонячній системі є одне тіло, тектонічна активність на якому зумовлена дією гравітаційних сил. Мова іде про супутник Юпітера Іо. Але там механізм трохи інший. Іо деформують припливні сили. Його кора тріскається і на поверхню виливається магма.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії