Розпізнані літальні об’єкти: що люди найчастіше приймають за НЛО

Усі, хто милуються нічним небом, напевно помічали, наскільки активним воно є. Нагорі постійно щось відбувається — переміщаються вогні, спалахують і падають зорі. Багато людей, особливо з невеликим досвідом спостережень, часто пояснюють такі події НЛО. І в той час, як деякі небесні феномени дійсно можуть поставити в глухий кут навіть професійних дослідників, в абсолютній більшості випадків пояснення є доволі тривіальним.

У цьому матеріалі ми б хотіли розповісти про найпопулярніші об’єкти, які можна побачити на нічному небі і які досить часто приймають за НЛО.

Літальні апарати

Одними з найпоширеніших «порушників» небесного спокою є літаки. Вдень їх можна легко впізнати по характерних інверсійних слідах (втім, іноді їх можна побачити й вночі, якщо на небі повний Місяць). У нічний час доби цивільні літаки та гелікоптери добре видно на небі завдяки аеронавігаційним вогням. Вони складаються із червоного вогню на лівому крилі, зеленого на правому крилі, а також хвостового білого вогню. Для кращої помітності навігаційні ліхтарі не світять безперервним світлом, а миготять.

Навігаційні вогні на авіалайнері. Джерело: mechstuff.com

Тому, якщо ви бачите миготливі вогні в небі — практично напевно вони належать якомусь цивільному борту. У більшості випадків його приналежність можна легко перевірити за допомогою програми Flightradar.

За НЛО часом приймають і висотні аеростати. Деякі з них мають доволі великі розміри й тому добре помітні, коли їх висвітлює Сонце. Наприклад, збитий американськими ВПС у 2023 році китайський шпигунський аеростат мав висоту 61 метр. Не дивно, зараз вважається, що багато повідомлень про спостереження НЛО в США за попередні роки були пов’язані якраз із попередніми візитами китайських шпигунів.

Китайські ліхтарики

Часом мешканці міст можуть спостерігати таку картину: на небі з’являється процесія вогнів, яка доволі повільно рухається небом і при цьому «тремтить», змінюючи свою яскравість. На спостерігачів, які бачать це вперше, таке видовище часто справляє досить сильне враження. Але розгадка досить проста — хтось неподалік запустив процесію китайських ліхтариків. Тож, якщо ви стали свідками чогось схожого, то перш ніж писати в соцмережі, що бачили НЛО, перевірте, чи не було поблизу якогось святкування, весілля або корпоративу.

«Медузи»

Ще один феномен, який досить часто приймають за НЛО, називається «медузою». Він має вигляд яскравого об’єкта, оточеного хмарою, що світиться. Іноді ця хмара може закручуватися в вельми ефектну на вигляд спіраль, чиє обертання можна спостерігати неозброєним оком.

«Медуза», що спостерігалася під час пуску ракети Falcon 9 в 2018 році. Джерело: SpaceX

Але, в той час, як «медузи» мають прямий стосунок до космосу, це не продукт активності інопланетної цивілізації. Їх джерелом є земні ракети. Зазвичай «медузи» спостерігаються під час пусків, що відбуваються незадовго перед світанком або незабаром після заходу сонця. У цьому випадку Сонце підсвічує хмару, що складається з вихлопних газів, та яка оточує ракету.

«Медузи» зазвичай спостерігаються в районах, що розташовані вздовж траси пуску ракет. Тому, знаючи час старту, їхню появу можна досить упевнено спрогнозувати заздалегідь. Але іноді «медузу» можна побачити й в «позаурочних» місцях. Це відбувається в тих випадках, коли ракетний ступінь, що перебуває на орбіті, стравлює залишки палива. Подібну «медузу» могли бачити в липні цього року мешканці Європи під час дебютного польоту ракети Ariane 6.

Супутники, паровозики Starlink та МКС

Крім літаків, є й інша вельми поширена категорія «порушників» небесного спокою. Мова про супутники, що перебувають на навколоземній орбіті. Для спостерігачів вони мають вигляд зір, що швидко рухаються. Їхня принципова відмінність від літаків/вертольотів/дронів полягає в тому, що супутники не миготять і не змінюють напрямок свого руху по небу.

Знімок прольоту МКС, зроблений з великою витримкою. Джерело: John Short

Об’єкти на навколоземній орбіті можуть мати різну яскравість. Найяскравішим із них є МКС. Вона може бути яскравішою за Венеру і її можна побачити на небі навіть у центрі великого міста. Час прольоту МКС у конкретній місцевості можна дізнатися заздалегідь. Для цього слід скористатися мобільними додатками на кшталт Heavens Above або ISS Detector.

Інше незвичайне видовище, яке іноді можна спостерігати на нічному небі — це т. зв. «паровозик» Starlink. Так називають групу запущених супутників Starlink, які ще не встигли почати набір висоти та розійтися. Зовні вона має вигляд ланцюжка зір, що рухаються одна за одною. Варто сказати, що через скарги астрономів за останні роки SpaceX вжила низку заходів, спрямованих на те, щоб «паровозики» стали менш помітними. Але їх все ще можна спостерігати, нехай вони й не такі яскраві, як раніше.

Як ми вже сказали, на відміну від літаків, супутники не миготять. Але часом їхня яскравість може різко змінитися. Це може бути пов’язано з тим, що космічний апарат обертається. Таке, наприклад, було з нещодавно запущеним сонячним вітрильником NASA.

Також іноді супутники виробляють спалахи. Це відбувається, якщо якийсь із його елементів дає відблиск або, кажучи іншими словами, пускає сонячний зайчик. Зовні це має такий вигляд, що на небі раптово спалахує яскрава зоря, яка потім дуже швидко гасне. У минулому подібні спалахи виробляли супутники Iridium першого покоління. Оскільки положення апаратів було відоме з високою точністю, час відблиску можна було заздалегідь визначити для будь-якої точки планети.

Спалах супутника Iridium у небі над Естонією у 2015 році. Джерело: wikipedia

Щоправда, у 2019 році експлуатацію першого покоління Iridium припинили, а апарати, що прийшли їм на зміну, не відблискують. Проте деякі інші супутники іноді можуть відблискувати, створюючи спалахи на земному небі.

Метеори

Літаки, супутники та «медузи» — це відносно повільні об’єкти. Зазвичай їх можна спостерігати протягом щонайменше хвилини. Повною протилежністю їм є «зорі, що падають», які зазвичай можна спостерігати протягом лише кількох секунд. Це метеори. Вони виникають унаслідок згоряння тіл, що увійшли в земну атмосферу, і здебільшого за розміром не перевищують порошинку.

Метеор з потоку Персеїди, зазнімкований з вершини альпійської гори Чиргант. Джерело: Nicholas Roemmelt

Але, звісно, деякі гості з космосу мають більші розміри. У такому разі ми бачимо не просто зорю, що падає, а яскравий об’єкт, за яким може тягнутися шлейф. Блиск найяскравіших метеорів (болідів) може перевершувати блиск повного Місяця і їх можна побачити навіть на денному небі. Заздалегідь спрогнозувати появу такого боліда вкрай складно, але часом ученим це вдається. Наприклад, цього року їм вдалося знайти невеликий астероїд, який потім згорів у небі над Філіппінами з утворенням боліда.

Космічне сміття

На Землю падають не тільки гості з космосу, а й супутники і ступені, що сходять з навколоземної орбіти. Звісно, в ідеалі космічне сміття має затоплюватися в несудохідному районі Тихого океану. Але так відбувається далеко не завжди. Тому час від часу в різних частинах земної кулі комусь вдається побачити, як черговий супутник або ракета згорає в атмосфері.

Відрізнити таку подію від метеора/боліда досить легко. Об’єкти, що сходять з орбіти, рухаються з набагато меншою швидкістю і тому рухаються набагато повільніше, ніж метеори. Їх можна спостерігати протягом декількох хвилин. Крім того, вони руйнуються не миттєво. Зазвичай під час такої події можна побачити, як від об’єкта, що входить в атмосферу, поступово відвалюються згораючі фрагменти.

Венера та Юпітер

На завершення, варто сказати про Венеру та Юпітер. На перший погляд, це може здатися дивним — здавалося б, як можна прийняти відносно «статичну» планету в небі за НЛО? Але таке дійсно буває, причому досить часто.

З’єднання Венери та Юпітера на нічному небі. Джерело: Renata Barbarino

Річ у тім, що Венера та Юпітер — це найяскравіші небесні тіла на нічному небі після Місяця. Вони з’являються на небі раніше за інші зорі і їх добре видно навіть в умовах міського засвічення. І тому, ці яскраві планети часто здаються непідготовленим спостерігачам чимось підозрілим. Особливо, коли вони знаходяться над самим горизонтом, а хмари, що пропливають, створюють ілюзію їхнього руху.

Перевірити, чи є незвичайний яскравий об’єкт у небі Венерою або Юпітером, теж зовсім нескладно. Для цього можна скористатися одним із численних мобільних астрододатків або програм-планетаріїв на кшталт Stellarium, Starwalk і Sky Map.

Китай представив проєкт космоплана для доставлення вантажів на орбіту
Загроза астрономії: вчені закликають зупинити запуски Starlink
Наш Всесвіт не оптимальний для життя: у всьому винна темна енергія
Марсіанські пастки: Perseverance та Curiosity одночасно зіткнулись із суворими випробуваннями
Знайдене Perseverance поле дивних білих каменів збентежило вчених
Таємничий міжзоряний тунель з’єднує Сонячну систему із сузір’ям Центавра
Без затримок і перевитрат: новий космічний телескоп NASA пройшов важливий етап
SpaceX планує розгорнути інтернет Starlink на Марсі
Людство 40 років мало неправильне уявлення про Уран через помилку Voyager 2
Загадка зниклої зорі: астрономи підозрюють невдалу наднову