Розігрівання на 1000 градусів за 60 днів: знайдена невдала зоря з рекордно витягнутою орбітою

Міжнародна група астрономів повідомила про відкриття нового коричневого карлика, який отримав позначення TOI-2490 b. Він обертається навколо сонцеподібної зорі орбітою з рекордним ексцентриситетом.

Система, що складається з коричневого карлика і зорі, в уявленні художника. Джерело: ESA

Коричневими карликами називають об’єкти, що займають проміжне положення між газовими гігантами та зорями. Їхні маси лежать у діапазоні від 13 до 80 мас Юпітера. У надрах коричневих карликів можуть проходити реакції за участю ядер дейтерію і літію, але їхньої маси недостатньо, щоб підтримувати постійні термоядерні реакції за участю водню. Тому коричневі карлики іноді називають невдалими зорями.

TOI-2490 b відкрили під час аналізу даних, зібраних космічним телескопом TESS. Він обертається навколо сонцеподібної зорі, розташованої на відстані 872,5 світлових років від Землі. Світило на 10% більше за Сонце і старше за нього. Що стосується коричневого карлика, то за розмірами його можна порівняти з Юпітером, а ось його маса перевищує юпітеріанську в 73,6 раза. Таким чином, йому не вистачило зовсім небагато, щоб перетворитися на зорю.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Цей коричневий карлик зацікавив астрономів своєю орбітою. Її ексцентриситет становить 0,78. Вона настільки витягнута, що TOI-2490 b постійно відчуває потужні температурні коливання. Коли під час свого 60-денного витка коричневий карлик наближається до зорі, його температура підвищується приблизно на 1000 градусів у порівнянні з тим, коли він проходить апоцентр своєї орбіти.

За словами дослідників, TOI-2490 b має одну з найбільш витягнутих орбіт серед усіх відомих коричневих карликів, що обертаються навколо зір. Найімовірніше, він спочатку сформувався на орбіті, що має високий рівень ексцентриситету.

Раніше ми розповідали про те, як астрономи знайшли рекордно швидкий коричневий карлик, який міг прилетіти з іншої галактики.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів