«Рожевий Місяць» у квітні. Як його побачити та звідки взялась особлива назва повні

В ніч на 24 квітня буде спостерігатися чергова повня. В деяких джерелах її називають «Рожевою». Проте це зовсім не означає, що в цей день наш природний супутник якось змінить свій колір. Розповідаємо, звідки взялася така назва та чого очікувати у вівторок.

Pink Moon
24 квітня над Землею зійде Рожевий Місяць

«Рожева повня»

Людство наближається до «унікальної астрономічної події», яка насправді відбувається щомісяця. Йдеться про повню — фазу Місяця, коли частина його поверхні, видима з Землі, буде повністю освітлена Сонцем. Відбудеться це вже 24 квітня.

Квітневу повню останнім часом називають «рожевою». Ця назва прийшла до нас зі США. Там взагалі для кожного випадку, коли диск нашого супутника повністю освітлений, існує власна назва. Традиційно вважається, що ці назви є народними, проте жодного доказу, що саме їх здавна використовував якийсь із корінних народів Північної Америки чи фермери-переселенці з Європи, насправді не існує. Вперше вони з’явились у призначеному для фермерів часописі The Old Farmer’s Almanac у 1930-ті роки, й відтоді саме він є головним популяризатором цих назв, хоча їх за ним встигли підхопити вже чимало людей.

Звичайно, на зміну кольору Місяця в цей день можна не чекати. Назву «рожева» пов’язують із першими квітами, що з’являються в цей час. Очевидно, йдеться при цьому зовсім не про троянди, а про флокси. Саме з їхнім рожевим цвітом і пов’язують цю повню.

При цьому, знов-таки, жоден автохтонний народ Північної Америки цю назву не використовує. Замість цього вони пов’язують її з остаточним таненням снігу, прильотом птахів і початком їх гніздування, а також із появою жаб.

Прапор України на тлі Місяця. Знімок зробив іспанський фотограф Хорді Кой, аби вшанувати захисників України, які протистоять російській агресії. Він нагадує «Підняття прапора над Іводзімою» — одну з найзнаковіших світлин в історії. Джерело: Jordi Coy

Як побачити повню 24 квітня

Як і всі інші, Рожева повня 2024 року має точний час настання. Він припадає на 2:48 ночі 24 квітня за київським часом. Цього разу не буде спостерігатись ані супермісяця, ані мікромісяця, ані ще якоїсь іншої цікавої події. Наш природний супутник перебуватиме між апогеєм і перигеєм своєї орбіти.

Якщо ви будете в Києві чи його околицях, починати спостерігати за Місяцем у повні можна ще з вечора 23 квітня. Над горизонтом він почне підійматись о 19:47, а о 20:06 відбудеться захід Сонця. Варто нагадати, що на сході країни ці події відбудуться раніше за вказаний час, а на заході — пізніше.

Відразу після появи на небі Місяць перебуватиме в сузір’ї Діви, недалеко від його найяскравішої зорі Спіки. Однак протягом ночі він поступово віддалятиметься від неї, рухаючись у бік Терезів.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine