Вовча повня 25 січня: що це таке і звідки взялося?

Першу повню року часто називають вовчою. У 2024-му вона припадає на 25 січня. Нічого страшного в цей день не станеться. Проте для тих, хто хоче знати, звідки взялася така дивна назва, ми підготували докладні пояснення.

Вовчий місяць
Вовчий місяць

Січнева повня

25 січня настане перша повня 2024 року. Останніми роками її все частіше називають вовчою. У зв’язку з цим у ЗМІ з’являються статті про те, чого варто очікувати чи не варто робити цього дня. Хоча насправді ви навряд чи помітите якусь різницю з будь-яким іншим днем, коли Місяць повністю розвертається до Землі освітленим Сонцем боком. А це щорічно трапляється 12–13 разів.

Що ж до назви «Вовча повня» чи «Вовчий Місяць», то вона прийшла до нас зі США, де активно використовується вже не перший рік. Взагалі треба сказати, що у Сполучених Штатах для кожного повного Місяця є своя назва. Традиційно вважається, що їхнім джерелом є фольклор корінних народів Північної Америки.

Місяць під час повні
Місяць під час повні. Джерело: apostrophe.ua

Що стосується конкретно Вовчої повні, то її назву пов’язують із тим, що нібито в цей час вовки виють особливо сильно, чи особливо голосно, чи просто в обов’язковому порядку. Хоча насправді ці тварини видають відповідні звуки, коли їм заманеться, адже це — основний спосіб їхнього спілкування на великій відстані.

Звідки взялася назва «Вовча повня»?

Насправді першим джерелом, де згадується «Вовча повня» та решта назв, які зараз використовують, є збірка Old Farmer’s Almanac. Це надзвичайно поважне у плані віку видання, засноване 1792 року. Тоді значна частина населення США проживала в сільській глушині, й саме для них цей альманах і призначався. До речі, він публікується й досі.

Виходила збірка раз на рік і містила прогнози погоди, прості астрономічні дані про фазу Місяця та видимість зір, таблиці, коли потрібно садити певні рослини, поради щодо ведення господарства, рецепти й інші важливі у житті селян речі.

Саме у ньому в 1930-х роках для опису кожної повні року почали використовуватися назви, які можна зустріти дотепер, зокрема й «вовча». При цьому автори стверджували, що ці назви — народні та склалися в середовищі американських фермерів на основі як традицій, що припливли з їхніми предками з Європи, таких і тих, що були запозичені у корінних мешканців.

Обкладинка Old Farmer's Almanac
Обкладинка Old Farmer’s Almanac. Джерело: www.amazon.com

Зараз «індіанська» версія визнана основною. Хоча з нею є великі проблеми. Річ у тім, що серед корінних народів Північної Америки ніхто не може вказати той, що називав би її саме «вовчою». Переважно фольклорні назви тяжіють до «холоду» та «морозу».

Що ж до європейського походження, то воно також сумнівне. Адже у кельтських народів вона має назву «Тиха» або «Сиди вдома». А для германців, до яких належать англосакси та численні німецькі колонії, це була «Повня після Йоля», тобто після свята, що відзначається під час зимового сонцестояння. І це все за умови, що всі ці назви пережили століття культурного впливу християнства.

Тож, найімовірніше, назва «Вовча повня», як і решта — фольклор власне американських фермерів. Або видавці Old Farmer’s Almanac їх просто вигадали. Саме в 1930-х роках видання переживало складні часи, проводило ризиковані експерименти й узагалі ледь не закрилося. Але назви згодом прижилися.

Місяць на небі 25 січня
Місяць на небі 25 січня. Джерело: stellarium-web.org

Що можна буде побачити 25 січня

Повня 25 січня буде абсолютно звичайною. Вона не буде ані «супермісяцем», ані «мікромісяцем». Затемнення теж не відбудеться. Місяць зійде о 15:57 за київським часом, а зайде наступного дня о 8:09.

Точний момент повні — 19:54, хоча насправді практично повністю диск нашого природного супутника буде видно кілька діб. Місяць у цей момент перебуватиме у сузір’ї Рака. Найкращий момент для його спостережень настане в середині ночі, коли він буде на максимальній висоті над горизонтом.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine