Космічне сміття, що утворилося внаслідок випробувань Росією протисупутникової зброї в листопаді 2021 року, продовжує загрожувати супутникам на навколоземних орбітах. У перший тиждень квітня очікується 40 тисяч небезпечних зближень.
Компанія COMSPOC попереджає про небезпеку
Уламки, що утворилися після випробування Росією протисупутникової зброї, можуть спричинити цілий шквал небезпечних зближень з іншими супутниками. Про це заявила компанія COMSPOC, яка займається відстежуванням загроз у навколоземному просторі. Під удар можуть потрапити ряд кубсатів і невеликих апаратів, що знаходяться на сонячно-синхронних орбітах.
Компанія вважає небезпечними всі зближення фрагментів космічного сміття з супутниками на відстань, меншу за 10 км. Перший пік таких зближень припав на 2 січня. Тоді за одну добу спостерігалося 4 тисячі небезпечних перетинів орбіт решток російських випробувань із кубсатами. Другий пік припав на 25 січня. Тоді кількість загрозливих випадків склала близько 2000.
Але справжня небезпека очікує супутники у квітні. Пік припадає на п’яте число. Тоді очікується до 14 тисяч зближень усього за одну добу. Загалом же за перший тиждень місяця може відбутися до 40 тисяч небезпечних моментів. Після цього ризик зіткнень із російським мотлохом знову зменшиться, і наступний пік очікується ще через 6 місяців
Чому шквал небезпечних зближень відбувається періодично
Дивна періодичність піків небезпеки від уламків космічного сміття викликана прецесією орбіт. Вісь їх обертання навколо Землі описує у просторі конус. Відповідно, змінюється кут нахилу самої орбіти. А поруч знаходяться вже згадані кубсати. В якийсь момент площини їх обертання співпадають, причому уламки рухаються назустріч супутникам і за один оберт зближуються з ними двічі.
Щоправда, величезна кількість цих подій не означає неминучого зіткнення. Наприклад, у найстрашніший день 5 квітня 40 тисяч зближень призведуть до вірогідності у 0,00008 того, що хоча б одне з них дійсно завершиться зіткненням. Причиною цього є невеликий розмір супутників, що складає близько 10 см. У порівнянні з 10-кілометровою дистанцією це досить небагато.
За матеріалами spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine