Rocket Lab відмовиться від «уловлювання» ступенів

Rocket Lab розглядає можливість відмовитися від «уловлювання» ступенів, що спускаються на парашуті, за допомогою вертольота. Про це повідомив виконавчий директор компанії Пітер Бек.

Спроби спіймати перший ступінь Electron

Ще 2019 року Rocket Lab повідомила про намір повторно використовувати перші ступені своїх ракет. Для цього планувалося застосувати технологію повітряного підхоплення. Ідея полягала в тому, що ступінь, який спускається на парашуті, буде підхоплюватися вертольотом, а потім повертатися на сушу. У такий спосіб фахівцям компанії вдалося б унеможливити його контакт із морською водою, здатний мати шкідливий вплив на компоненти ракетної техніки.

Репетиція операції з уловлювання першого ступеня ракети Electron у повітрі. Джерело: Rocket Lab

Перша спроба лову відбулася в травні 2022 року. Пілоту вертольота вдалося зачепити ступінь, але через деякий час йому довелося скинути її у воду. Друга спроба мала відбутися в листопаді. Але компанія відмовилася від неї через втрату телеметрії під час входу ступеня в атмосферу. У підсумку, він приводнився в Тихий океан.

Приводнення замість підхоплення в повітрі

Після проведення технічного аналізу ступенів, що приводнилися, фахівці дійшли висновку, що загалом вони непогано переносять цю процедуру. Значна частина компонентів зберігає свою цілісність і готові до повторного використання без необхідності проведення додаткових відновлювальних робіт.

Перший ступінь ракети Electron, що приводнився в океан. Джерело: Rocket Lab

Через це компанія почала схилятися до ідеї повністю відмовитися від уловлювання ступенів на користь їхнього приводнення на парашутах. Наразі фахівці займаються підготовкою нової місії, під час якої перший ступінь Rocket Lab знову приводниться в Тихий океан. Він отримає додатковий захист від води, що має підвищити збереження основних компонентів і полегшити його повторне використання.

За словами Пітера Бека, з фінансового погляду, вартість дообладнання ступеня і використання вертольота приблизно однакові. Однак, за останніми оцінками фахівців, шанси на успішне підхоплення ступеня становлять 50%, а на приводнення — 60% – 70%. Тому, якщо під час майбутньої місії ступінь Electron здійснить успішну посадку, найімовірніше, компанія відмовиться від нових спроб їхнього повітряного підхоплення.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine