Rocket Lab успішно запустила шведський супутник, але не зловила ступінь ракети

Компанія Rocket Lab успішно вивела на орбіту шведський супутник MATS за допомогою свого носія Electron. Однак зловити гелікоптером ступінь ракети не вдалося. Інженери діставатимуть його з моря.

Rocket Lab не зловила ракету, проте запустила супутник
Rocket Lab не зловила ракету, проте запустила супутник. Джерело: Rocket Lab webcast

Rocket Lab запустила шведський супутник

Орбітальний оператор Rocket Lab здійснив 4 листопада о 8:27 за київським часом запуск свого носія Electron. За його допомогою на орбіту був виведений шведський супутник MATS, розроблений національною космічною агенцією. Приблизно за годину після старту він успішно відділився від верхнього ступеня.

Цікаво, що спочатку 54-кілограмовий апарат планували запустити за допомогою російського «Союзу». Однак через широкомасштабне вторгнення в Україну Швеція відмовилася від цих планів. Тож на орбіту висотою 585 км його вивела саме Rocket Lab.

Місія мала назву «Злови мене, якщо зможеш». У її межах була передбачена спроба зловити нижній ступінь ракети за допомогою гака, причепленого до гелікоптера. У квітні цього року Rocket Lab вже успішно здійснювала цю операцію.

Чому компанія не зловила ступінь ракети

Однак цього разу трансляція з гелікоптера не показала ступінь, що опускається. Rocket Lab майже в останній момент відмовилася від здійснення операції та навіть не намагалася його зловити. Замість цього цю частину носія виловлюватимуть у морі, що є штатним аварійним варіантом його повернення на Землю.

Ця місія мала стати для Rocket Lab останньою перед тим, як компанія спробувала б повторно використати нижній ступінь ракети для запуску, зробивши свою систему частково багаторазовою. Однак це мало статися тільки в тому випадку, якби його знову вдалося спіймати у повітрі.

Причиною, через яку компанія в останній момент відмовилася від операції, стала втрата телеметрії від ступеня під час його входження в атмосферу. Спочатку було ухвалене рішення все ж підняти гелікоптер у повітря, але зрештою вирішили, що без передачі даних з ракети намагатися зачепити її ступінь гаком занадто небезпечно.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine