Rocket Lab повторно відправить у космос ракетний двигун, який там уже був

Компанія Rocket Lab повторно відправить у космос ракетний двигун Rutheford, який там уже був. Про це заявив її очільник Пітер Бек на 38-му космічному симпозіумі, що завершився нещодавно.

Спроби спіймати перший ступінь Electron

Rocket Lab уперше повідомила про свої плани щодо повторного використання перших ступенів носія Electron у 2019 році. Тоді компанія планувала забезпечити їх повернення за допомогою комбінації з парашутів та оснащеного спеціальним повітряним захватом вертольота, який мав «ловити» ступінь під час спуску.

Репетиція операції уловлювання першого ступеня ракети Electron у повітрі. Джерело: Rocket Lab

Двигун Rutheford, про який ідеться в заяві Бека, встановили на першому ступені Electron, використаний у місії There And Back Again у травні 2022 року. Це була перша спроба Rocket Lab підхопити ступінь, що повертається з космосу, за допомогою вертольота.

Сама операція пройшла успішно. Однак уже після того, як вертоліт підхопив ступінь, його екіпаж виявив, що характеристики навантаження відрізняються від даних, отриманих під час тренувань із макетом. Тому було ухвалено рішення опустити ступінь у воду. Пізніше його підібрав корабель Rocket Lab і доставив на базу компанії.

Новий політ двигуна Rutheford

Згідно з заявою Бека, інженери піддали двигуни ступеня, що повернувся з космосу, великій кількості різних тестів. Вони підтвердили можливість їх подальшого використання. Тому компанія прийняла рішення провести експеримент і знову відправити один із силових агрегатів у космос. Наразі повторний політ Rutheford запланований на третій квартал 2023 року.

Пропалення двигуна Rutherford. Джерело: Rocket Lab

Також Бек заявив, що практично всі ступені Electron, що зараз виробляються, мають компоненти, які можна використовувати повторно. Це важливий крок на шляху до реалізації мети компанії зі створення багаторазових ракет.

Суборбітальна версія Electron

У Rocket Lab також підтвердили намір відмовитися від використання вертольота для операцій з повернення перших ступенів Electron. Компанія обмежиться лише їх приводненням в океан. Крім того, вже найближчим часом вона розпочне експлуатацію ракети HASTE, що являє собою суборбітальну версію Electron. Ця ракета призначена для досліджень у сфері гіперзвуку та проведення наукових експериментів.

Дебютний пуск HASTE відбудеться найближчими місяцями. Ракета буде запущена з території космодрому на острові Воллопс.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine