Рідка вода може існувати на планетах, не подібних до Землі

Вчені провели моделювання умов на масивних планетах із воднево-гелієвими атмосферами. Вони дійшли висновку, що рідка вода може існувати на планетах, що розташовані значно далі від зір, ніж Земля. Отже, на них може існувати життя.

Рідка вода на неземлеподібній планеті
Рідка вода на планеті, не подібній до Землі. Джерело: Рhys.org

Рідка вода на Землі

Дослідники з університетів Берна та Цюриха нещодавно дійшли висновку, що вода у рідкому стані може існувати на планетах, які геть не схожі на Землю. На нашій планеті ця речовина є головною умовою для існування життя. І її наявність забезпечується атмосферою.

Без атмосферного тиску вода взагалі випаровувалася б. Сучасний склад газової оболонки Землі підтримує необхідний тиск і рівень парникового ефекту. Однак так було не завжди. На самому початку свого існування наша планета мала первинну атмосферу з водню та гелію. Вважається, що вона була занадто слабкою для того, щоб підтримати існування рідкої води впродовж мільярдів років.

Однак у космосі існують кам’яні планети, маса яких значно більша від земної. І навколо них можуть формуватися значно масивніші воднево-гелієві оболонки. Тож вчені вирішили перевірити, наскільки можливим є існування рідкої води на відстані до 100 а.о. від сонцеподібної зорі.

Вода на планетах, не подібних до Землі

Дослідження, ознайомитись з яким можна у Nature Astronomy,  показало, що на частині тих планет, які розташовуються близько до зорі, первинна атмосфера втрачається через її випромінювання. На решті ж усе залежить від відносної маси ядра і, як наслідок, геотермічної активності.

Вчені побудували діаграми того, наскільки довго може лишатися рідка вода на трьох змодельованих планетах з масами в 1,5 (на рисунку a), 3 (на рисунку b) та 8 (на рисунку с) разів більше за земну. Виявилося, що навіть на відстані у десятки а.о. від зорі, схожої на Сонце, може існувати рідка вода. Варіант d зображує умову необхідності забезпечення температури, порівнюваної із земною.

Тривалість існування води на планетах із різною масою, масою ядра та відстанню від зорі
Тривалість існування води на планетах із різною масою, масою ядра та відстанню від зорі від 10 млн (фіолетовий) до 8 млрд (жовтий) років. Джерело: Nature Astronomy 

Щоправда, існувати вона може там не завжди при тому тиску та температурі, до яких ми звикли на Землі, але все одно у ній може бути життя. Проте тривати це може впродовж мільярдів років. При цьому автори дослідження зазначають, що отримані результати правильні лише для атмосфер певного складу, і вони не впевнені, наскільки ця композиція газів розповсюджена у Всесвіті.

Планети, придатні до життя

Для того, щоб оцінити проведене дослідження, треба чітко розуміти, про які саме планети у ньому йдеться. Це суперземлі широкого діапазону мас, які перебувають від своєї зорі далі, ніж від Сонця Марс, Юпітер, Нептун і навіть деякі об’єкти поясу Койпера. Досі тіла біля інших зір на таких орбітах шукачів життя просто не цікавили.

Тепер стає зрозумілим, що принаймні частина холодних суперземель може виявитися придатною до життя. Ще більше інтриги додає той факт, що ми не дуже уявляємо, який вигляд мають планети з масами у 5 — 10 разів більшими за Землю. Є припущення, що вони являють собою щось середнє між землеподібними планетами та «нептунами».

Це не означає, що крижані гіганти нашої Сонячної системи теж можуть виявитися придатними для існування рідкої води. Все ж у них зовсім інший склад. Але моделювання умов на них цікаво було б провести.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Телескоп «Субару» зазнімкував рідкісну галактику з трьома кільцями
Науковці опинилися на крок до виявлення джерела таємничих радіосплесків
Як зовнішні загрози можуть вплинути на «зону життя» зір
Вуглекислий газ підтримував Марс повноводним упродовж 230 млн років
Брудна планета: супутники розгледіли вкриті пластиком пляжі на Землі
На Сонці стався спалах категорії X2.3
Подвійний удар: учені знайшли сліди гігантського кратера на Венері
Прихована нестабільність у чорних дірах може зруйнувати традиційну теорію простору-часу
Денне приводнення: SpaceX назвала дату нового польоту Starship
Коли вся Земля перетворилася на багнюку