Революційне відкриття на Марсі: у кратері Єзеро виявлено велику кількість органіки

Матеріали, знайдені у породах марсіанського кратера Єзеро, свідчать про широке поширення органічної речовини на Червоній планеті. Спектроскопічний аналіз, проведений із використанням інструментів на борту марсохода Perseverance, виявив ознаки молекул вуглеводнів у різних гірських породах. Навіть більше, виявлені молекули відрізняються за кількістю та типом.

Perseverance дивиться в бік Дельти
Perseverance дивиться у бік дельти висохлої річки в кратері Єзеро. Фото: NASA/JPL-Caltech

Це вже не вперше, коли на сусідній планеті виявляють органічні молекули. Марсохід Curiosity раніше також знаходив їх у кратері Гейла. Проте нове відкриття свідчить про те, що будівельні блоки для життя можуть бути широко розповсюджені по всьому Марсу та формуватися різними механізмами.

«Ми виявили сигнали, що відповідають ароматичним вуглеводням, у кількох породах на дні кратера Єзеро. Ми бачимо щонайменше чотири різних типи флуоресцентних сигналів і три типи сигналів комбінаційного розсіювання, які, можливо, є органічними», — розповіла астробіологиня Сунанда Шарма з Каліфорнійського технологічного інституту, яка очолювала дослідження.

Máaz
Скала Máaz, яку дослідив Perseverance. Фото: NASA/JPL-Caltech

Використовуючи інструмент SHERLOC компанії Perseverance, Шарма та її колеги провели раманівську та флуоресцентну спектроскопію порід формацій Máaz та Séítah, шукаючи ознаки вуглецевої хімії. Вони не лише знайшли сигнали, а й виявили ключові відмінності в хімічному складі цих порід.

Хоча точні молекули не були ідентифіковані, обидва утворення мають ознаки змін водою. Це означає, що вода могла відігравати певну роль у формуванні сполук, що є ще одним важливим елементом для умов, придатних для життя.

Séitah
Погляд Perseverance на піщаний регіон Séitah. Фото: NASA/JPL-Caltech

Одне з головних завдань Perseverance — знайти ознаки придатності для життя на Марсі. Хімія вуглецю, звісно, не є неспростовним доказом, оскільки існує багато небіологічних процесів, що можуть створювати молекули на основі вуглецю. Але вуглець є необхідним для життя, яким ми його знаємо, тому вуглецевмісні молекули — одні з ключових аспектів для оцінки придатності для життя. Здатність гірських порід зберігати ці молекули також має велике значення. Ці характеристики ділянки можуть свідчити про те, що життя могло виникнути або підтримуватися на Марсі протягом певного періоду його історії.

Команда сподівається, що широке розповсюдження органічних матеріалів означає їхню присутність у зразках, які Perseverance готує до повернення на Землю місією Mars Sample Return. Якщо це підтвердиться, то одного дня ми матимемо можливість вивчити їх безпосередньо.

Раніше ми повідомляли про те, що James Webb знайшов органічні молекули біля протозорі.

За матеріалами Nature.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Вихід у відкритий космос зупинили через витік зі скафандра
У зібраних зразках Perseverance на Марсі міститься справжній скарб
Епічний схід Полуничного Місяця потрапив на фото
Родина, котра постраждала від космічного сміття, подала проти NASA позов до суду
Доставка за 53 дні: капсула зі зразками ґрунту зі зворотного боку Місяця повернулася на Землю
«Чортова отрута»: китайська ракета з токсичним паливом упала в населеній місцевості
У центрі Чумацького Шляху знайдений «космічний ботокс»
Рекордно віддалений квазар виявився дивовижно нормальним
Сезонні примхи Сатурна: на планеті знайшли ключ до розуміння погоди газових гігантів
Доповнена реальність допомагає інженерам будувати космічні апарати