Рентгенівські телескопи можуть допомогти у пошуку екзопланет

Зазвичай екзопланети знаходять завдяки застосуванню транзитного методу та за допомогою телескопів видимого та інфрачервоного спектрів. Однак нещодавно дослідники запропонували використовувати з цією метою ті космічні апарати, що працюють у рентгенівському діапазоні.

Рентгенівські телескопи можуть допомогти у вивченні екзопланет
Рентгенівські телескопи можуть допомогти у вивченні екзопланет. Джерело: phys.org

Відкриття екзопланет

Нещодавно вчені запропонували використовувати для пошуку екзопланет метод транзитів за допомогою тих космічних телескопів, які працюють у рентгенівському діапазоні. Вони вважають, що таким чином можна дізнатися про тіла, що обертаються навколо інших зір, дещо таке, чого ми не змогли пояснити досі.

Оскільки кількість відкритих екзопланет та кандидатів у них вимірюється вже тисячами, може скластися враження, що ми про них багато знаємо. Однак насправді три чверті подібних тіл ми відкрили транзитним методом. Тобто фактично все, що ми про них знаємо, це те, наскільки сильно слабне світло зорі, коли вони проходять між нею і нами.

При цьому значна частина відкритих планет перебуває дуже близько до своїх зір. Там на них падають потужні потоки жорсткого випромінювання, зокрема і рентгенівського. Вони намагаються зірвати зі світу його атмосферу незалежно від того, наскільки щільною вона є.

Чим допоможуть рентгенівські телескопи

У зв’язку з усім цим, вчених дуже цікавить статистика, яку вони отримали на сьогодні. Серед екзопланет малувато тих, що мають розмір Нептуна або трохи більші нього за розміром, а також небесних тіл з діаметром від 1 до 2 земних. А ось субнептунів та суперземель значно більше.

Щодо пояснення такої картини у науковців є теорія, згідно з якою саме субнептуни мають достатньо сильну гравітацію і тому можуть утримувати атмосферу навіть у тих умовах, коли маленькі суперземлі та газові гіганти її втрачають. Однак це треба якось підтверджувати, й ось тут на допомогу можуть прийти рентгенівські телескопи. Річ у тім, що хвилі вищої частоти мають краще проходити крізь атмосферу планети й нести достатньо вичерпну інформацію про неї.

Однак автори нового дослідження кажуть, що ці події достатньо тьмяні. Тому вони вирішили спочатку змоделювати, який вигляд матимуть подібні транзити й чи зможуть сучасні орбітальні телескопи зареєструвати їх.

Коротка відповідь: принаймні деякі, так. Щоправда, для цього доведеться накласти одна на одну кілька кривих блиску. А от про планети, що не мають атмосфер, додаткової інформації таким чином отримати не вдасться.

За матеріалами phys.org

Гравітаційні хвилі відкривають раніше небачені властивості нейтронних зір
Китайці досліджують у космосі стародавні мікроорганізми
3D-друк на орбіті: екіпаж МКС вперше надрукував металеву деталь
На Місяці знайшли сліди вулканізму віком 120 млн років
Космічний детектив: телескоп Hubble розкрив таємницю зниклої марсіанської води
За марсіанським ґрунтом: Китай запустить місію «Тяньвень-3» у 2028 році
Інопланетне життя може не знати, що таке день і ніч
BepiColombo вперше зазнімкував південний полюс Меркурія
Крики та сварки: NASA визнала розбіжності з Boeing щодо Starliner
Клімат не змінюється? Температура повітря у Києві встановила новий рекорд