Рентгенівська обсерваторія Chandra перейшла у безпечний режим

Космічні технології Новини астрономії, астрофізики та космології

Згідно з опублікованим на сайті NASA пресрелізом, 10 жовтня рентгенівська обсерваторія Chandra, несподівано увійшла до безпечного режиму. Дані телеметрії свідчать, що процедура пройшла у штатному режимі. Апарат розгорнув сонячні батареї таким чином, щоб вони отримували максимум освітлення, та направив дзеркало у протилежний від Сонця бік. Наразі фахівці з’ясовують причини переходу обсерваторії в безпечний режим.

Телескоп Chandra в уявленні художника. Джерело: NASA

Chandra є однією з “Великих обсерваторій” NASA. Таку назву отримали чотири космічні апарати, запущені агентством наприкінці XX — на початку XXI століття. Крім Chandra, до списку також входять телескоп Hubble, інфрачервоний телескоп Spitzer та гамма-обсерваторія Compton (зведена з орбіти у 2000 році).

Chandra був запущений у 1999 році космічним кореблем Columbia. Маса обсерваторії разом із розгінним блоком становила 22,7 тонни. Це абсолютний рекорд маси, колись виведеної у космос, шатлом. Після відокремлення від Columbia, обсерваторія перейшла на витягнуту орбіту з перигеєм 14,3 тис. км та апогеєм 134,5 тис. км. Номінальний термін служби телескопа становив 5 років, але завдяки відмінним результатам роботи згодом він неодноразово продовжувався.

За 19 років Chandra виконав безліч важливих спостережень, які значно розширили наші знання про Всесвіт. Обсерваторія досліджувала надмасивні чорні діри, нейтронні зорі, залишки наднових та інші екзотичні об’єкти, уточнила значення постійної Хаббла, виявила сліди темної матерії.

Варто зазначити, що Chandra став третім телескопом NASA, який перейшов у безпечний режим останнім часом. Така ж доля спіткала Hubble та Kepler. У випадку Hubble, причиною стал пошкодження одного з гіроскопів. Kepler — практично вичерпав запаси палива та близький до завершення своєї місії.

За матеріалами https://www.nasa.gov