Рекордне зближення: Juno здійснив проліт вулканічного супутника Юпітера

15 жовтня апарат Juno здійснив рекордний проліт вулканічного супутника Іо. Він пройшов на відстані всього 11 700 км від його поверхні.

Знімок Іо, зроблений зондом Juno з дистанції 11 700 км. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Ted Stryk

Минулий проліт став найближчим візитом земного посланця до Іо з 2001 року, коли його відвідав апарат Galileo. Зроблені Juno знімки демонструють, наскільки сильно цей місяць відрізняється від інших супутників планет. На його поверхні практично немає ударних кратерів, при цьому сам він має унікальне забарвлення. Там можна знайти відтінки білого, червоного, чорного, зеленого та жовтого. Настільки строката колірна гама, через яку супутник іноді порівнюють з піцою, пояснюється наслідками постійних вивержень. Викиди вулканів покрили поверхню Іо численними сполуками сірки та силікатами.

Безперервні виверження також пояснюють, чому на Іо практично немає кратерів. Їхні сліди швидко зникають під шаром вулканічних відкладень. Замість ударних формацій на поверхні супутника можна знайти в’язкі лавові потоки, довжина яких може вимірюватися сотнями кілометрів, озера розплавленої сірки, а також кальдери глибиною в кілька кілометрів.

Колаж зі знімків Іо, зроблених зондом Juno під час зближення із супутником у жовтні 2023 року. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Jason Perry

Варто зазначити, що це вже не перший візит Juno до Іо. Раніше апарат виконав кілька прольотів супутника, щоправда, дистанція мінімально зближення була більшою. Ці візити стали можливими завдяки продовженню місії Juno, під час якої він спочатку отримав можливість відвідати Ганімед, потім Європу, а тепер — Іо.

Уже наприкінці грудня поточного року Juno знову зблизиться з Іо. Цього разу апарат пролетить на висоті всього в кілька сотень кілометрів від його поверхні, що дасть змогу зібрати додаткові дані про цей унікальний світ і зробити ще більш ефектні знімки.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» із прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип
Сонячні промені можуть змінювати напрямок магнітного поля
Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються