Науковці виявили найбільшу з відомих структур, яка є активною у радіодіапазоні. Вона оточує скупчення галактик PLCK G287.0+32.9. Активна область такого великого розміру кидає виклик сучасним уявленням про радіофізику.

Скупчення галактик PLCK G287.0+32.9
Вчені виявили найбільшу у Всесвіті структуру, що випромінює у радіодіапазоні. Про це вони оголосили на 246-й зустрічі Американського астрономічного товариства. Йдеться про велетенську газопилову оболонку навколо скупчення галактик PLCK G287.0+32.9.
Скупчення розташоване на відстані у 5 млрд світлових років від нас і зацікавило вчених ще під час його відкриття у 2011 році. Це й не дивно, з огляду на те, що там у достатньо невеликому об’ємі простору зосереджено кілька масивних галактик, а навколо них розташовані два газопилових релікти — дуги, які є слідами ударних хвиль від зіткнення.
Саме тому науковці вирішили дослідити PLCK G287.0+32.9 не тільки у радіодіапазоні, а й за допомогою рентгенівського телескопа Chandra. Вони розраховували побачити кілька точкових джерел випромінювання, що збігаються з найбільш інтенсивними частинами ударних хвиль. Це було б логічно, адже міжзоряний газ інтенсивно випромінює там, де він сильніше розігрітий.

Рекордна радіоструктура
Яким же було здивування вчених, коли вони побачили, що випромінює радіохвилі вся область між двома ударними хвилями, які розлітаються вусібіч, а між ними розташувалося скупчення галактик. Адже вона має розмір близько 20 млн св. років. Для порівняння, відстань від галактики Андромеди до Чумацького Шляху складає лише 2 млн світлових років.
Раніше рекордсменом вважалася область навколо скупчення галактик Abell 2255, але вона розміром лише 16,3 млн світлових років. Щобільше, виявилося, що всередині радіобульбашки навколо PLCK G287.0+32.9 є область розміром 11,4 млн світлових років, у якій радіовипромінювання реєструється навіть на частоті 2,4 ГГц.
Останній факт справді важливий, бо зазвичай радіовипромінювання на такій частоті й у таких великих масштабах не фіксується. Щось мало нагріти газ у таких велетенських масштабах. Науковці підозрюють, що це якось пов’язано з тим, що всередині гігантського зіткнення галактик відбулося ще одне, значно скромніших розмірів.
За матеріалами phys.org