Рекордна радіоструктура кидає виклик уявленням про прискорення частинок

Науковці виявили найбільшу з відомих структур, яка є активною у радіодіапазоні. Вона оточує скупчення галактик PLCK G287.0+32.9. Активна область такого великого розміру кидає виклик сучасним уявленням про радіофізику.

Скупчення галактик PLCK G287.0+32.9
Скупчення галактик PLCK G287.0+32.9. Джерело: phys.org

Скупчення галактик PLCK G287.0+32.9

Вчені виявили найбільшу у Всесвіті структуру, що випромінює у радіодіапазоні. Про це вони оголосили на 246-й зустрічі Американського астрономічного товариства. Йдеться про велетенську газопилову оболонку навколо скупчення галактик PLCK G287.0+32.9.

Скупчення розташоване на відстані у 5 млрд світлових років від нас і зацікавило вчених ще під час його відкриття у 2011 році. Це й не дивно, з огляду на те, що там у достатньо невеликому об’ємі простору зосереджено кілька масивних галактик, а навколо них розташовані два газопилових релікти — дуги, які є слідами ударних хвиль від зіткнення.

Саме тому науковці вирішили дослідити PLCK G287.0+32.9 не тільки у радіодіапазоні, а й за допомогою рентгенівського телескопа Chandra. Вони розраховували побачити кілька точкових джерел випромінювання, що збігаються з найбільш інтенсивними частинами ударних хвиль. Це було б логічно, адже міжзоряний газ інтенсивно випромінює там, де він сильніше розігрітий.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Рекордна радіоструктура

Яким же було здивування вчених, коли вони побачили, що випромінює радіохвилі вся область між двома ударними хвилями, які розлітаються вусібіч, а між ними розташувалося скупчення галактик. Адже вона має розмір близько 20 млн св. років. Для порівняння, відстань від галактики Андромеди до Чумацького Шляху складає лише 2 млн світлових років.

Раніше рекордсменом вважалася область навколо скупчення галактик Abell 2255, але вона розміром лише 16,3 млн світлових років. Щобільше, виявилося, що всередині радіобульбашки навколо PLCK G287.0+32.9 є область розміром 11,4 млн світлових років, у якій радіовипромінювання реєструється навіть на частоті 2,4 ГГц.

Останній факт справді важливий, бо зазвичай радіовипромінювання на такій частоті й у таких великих масштабах не фіксується. Щось мало нагріти газ у таких велетенських масштабах. Науковці підозрюють, що це якось пов’язано з тим, що всередині гігантського зіткнення галактик відбулося ще одне, значно скромніших розмірів.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
У NASA назвали нову дату старту приватної місії Ax-4
Астероїд Бенну спростував існування п’ятої фундаментальної сили природи
Космічна реновація: James Webb виявив популяцію галактик, яка сформувала вигляд Всесвіту
Удар Трампа по LIGO: Всесвіт може «замовкнути» для науки назавжди
На Плутоні виявили абсолютно новий тип клімату в Сонячній системі
Космічна фреска: 800 тис. галактик на величезній панорамі від James Webb
Газ зникає з протопланетних дисків швидше за пил
Світитися, щоб вижити: як складні молекули виживають у космічних хмарах
Фізики створили «бомбу-чорну діру». Навіщо це потрібно і чи варто хвилюватися?
CubeRover от Astrobotic готовий до польоту на Місяць