Разом на Марс: ESA та NASA об’єднують зусилля в межах місії ExoMars

ESA та NASA підписали угоду, що обумовлює співпрацю в межах місії ExoMars. Вона підтверджує участь США в проєкті, метою якого є пошук слідів життя на Марсі.

Без росії на Марс

Місія ExoMars мала вирушити до Червоної планети у вересні 2022 року. Метою проєкту було доправлення на Марс російської посадкової платформи «Козачок» і європейського марсохода Rosalind Franklin. Останній мав займатися пошуками біомаркерів — сполук, які могли б свідчити про можливість існування життя на Марсі в минулому або навіть у теперішній час.

Наземна модель ровера Rosalind Franklin у марсіанському симуляторі. Джерело: Thales Alenia Space

Для вирішення цього завдання марсохід оснастили буром, що не має аналогів, здатним проникати на глибину до двох метрів. Це дуже важливо, оскільки дає змогу зібрати зразки з-під шару ґрунту, стерилізованого впливом поверхневої радіації. Отже, Rosalind Franklin отримає шанс знайти органічний матеріал, що свідчить про існування в минулому життя на Червоній планеті.

Повномасштабне вторгнення росії в Україну поставило хрест на цих планах. На знак протесту ESA повністю розірвало співпрацю з країною-агресором. У результаті з ExoMars були видалені всі поставлені росією компоненти — деякі прилади, ракета та посадкова платформа.

Допомога NASA

Те, що трапилося, поставило ExoMars у вкрай складне становище. Доклавши надзвичайних зусиль, держави та компанії, що беруть участь у проєкті, продовжили проєкт, перебудувавши архітектуру місії. Однак у деяких аспектах ESA все ж не може впоратися своїми силами. Йдеться про ракету-носій, посадкові двигуни, а також радіоізотопні нагрівачі. Вони необхідні, щоб Rosalind не замерз під час холодних марсіанських ночей.

Церемонія підписання угоди між ESA та NASA, що обумовлює спільну участь у проєкті ExoMars. Джерело: ESA

Тому ESA звернулася до NASA по допомогу. 16 травня директор ESA з пілотованих і роботизованих досліджень Даніель Нойшвандер і помічниця адміністратора NASA з управління науковими місіями Нікола Фокс підписали меморандум про взаєморозуміння, що гарантує внесок США в проєкт. NASA надасть для ExoMars ракету-носій, двигуни та обігрівачі. Паралельно з цим ESA вестиме роботи зі створення та сертифікації власних радіоізотопних обігрівачів, що дасть змогу забезпечити незалежність майбутніх європейських місій.

Наступним важливим кроком стане попередній розгляд проєкту марсохода. Він відбудеться в червні 2024 року. Якщо все пройде успішно й ESA отримає необхідні компоненти вчасно, ExoMars вирушить до Червоної планети наприкінці 2028 року.

За матеріалами ESA

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна