Компанії Astroscale та Momentus озвучили деталі свого плану з підняття орбіти телескопа Hubble. У разі реалізації він дасть змогу продовжити термін служби орбітальної обсерваторії на кілька років.
Скільки часу залишилось у телескопа Hubble
Космічний телескоп Hubble був запущений 1990 року. Обсерваторія все ще перебуває у строю, регулярно радуючи нас новими приголомшливими зображеннями об’єктів далекого космосу. Але скільки ще зможе працювати Hubble? Зазвичай розмови про можливий термін служби телескопа обмежуються обговоренням стану його внутрішніх систем і наукових інструментів. Але є ще один важливий фактор, що безпосередньо впливає на час життя Hubble. Йдеться про висоту його орбіти.
У телескопа немає власних двигунів. Тому підняття його орбіти можливе лише з використанням «сторонніх» космічних апаратів. Раніше для цього використовувалися шатли. Востаннє крилатий корабель підняв орбіту Hubble 2009 року. Це сталося в межах фінальної місії з обслуговування телескопа.
Наразі Hubble перебуває на 530-кілометровій навколоземній орбіті, її висота поступово знижується під впливом верхніх шарів земної атмосфери. При цьому варто нагадати, що зараз Сонце вступає в новий цикл активності. Цей процес супроводжуватиметься неминучим «роздуванням» земної атмосфери, що прискорить сходження з орбіти всіх космічних апаратів. За останніми оцінками, телескоп може згоріти в атмосфері в середині наступного десятиліття.
Оскільки Hubble все ще має можливість проводити наукові спостереження, його передчасне сходження з орбіти стане суттєвою втратою для астрономів. Тому NASA розпочала опрацювання потенційного плану з порятунку телескопа. Відомо, що минулого року організація провела консультації з мільярдером Джаредом Айзекманом щодо можливості використання корабля Crew Dragon для підняття висоти орбіти Hubble. А в грудні 2022 року NASA звернулася до приватних компаній із пропозицією надати свої варіанти продовження життя телескопа.
План порятунку Hubble
9 травня компанії Astroscale та Momentus оголосили про те, що надіслали свою спільну пропозицію з порятунку Hubble й опублікували її подробиці. Вона полягає в наступному. За допомогою малого носія до телескопа буде запущений космічний буксир, побудований Momentus. Він зістикується з Hubble за допомогою технологій компанії Astroscale, після чого підніме висоту орбіти телескопа на 50 км. Цього буде достатньо, щоб подарувати йому щонайменше кілька додаткових років життя. Після відстикування буксир можна буде використовувати для розв’язання додаткових завдань. Наприклад, відведення від Hubble потенційно небезпечних об’єктів космічного сміття.
Згідно з нещодавньою заявою NASA, наразі є вісім пропозицій щодо підняття орбіти Hubble. Зараз Astroscale і Momentus є єдиними компаніями, які публічно заявили про свою готовність брати участь у цьому проєкті.
При цьому варто зазначити, що потенційна місія з порятунку Hubble не фінансуватиметься NASA. В організації позиціонують її як технологічну демонстрацію можливостей з обслуговування космічних апаратів. З огляду на культовий статус Hubble, порятунок телескопа, безумовно, стане прекрасною рекламою для компанії, яка його організувала, що і пояснює значний інтерес індустрії до пропозиції NASA.
За матеріалами https://spacenews.com.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine