Приватний японський апарат Resilience сідає на Місяць: пряма трансляція

Сьогодні ввечері, побудований японською компанія ispace, апарат Resilience здійснить посадку на Місяць. Розповідаємо де можна подивитися пряму трансляцію цієї події, а також про основні завдання місії.

Селфі, зроблене апаратом Resilience, що перебуває на навколомісячній орбіті. Джерело: ispace

Технічне влаштування Resilience

Resilience — це вже друга спроба ispace підкорити Місяць. Перша відбулася у 2023 році. Апарат «Хакуто-R» був дуже близький до того, щоб досягти цілі, але через збій розбився під час фінального етапу посадки. В ispace сподіваються, що Resilience зуміє зробити те, що не вдалося його попереднику.

Апарат RESILIENCE. Джерело: ispace

Апарат запустили 15 січня 2025 року. Після 3,5-місячного перельоту, під час якого він виконав кілька корекцій курсу і гравітаційних маневрів, земний посланець успішно вийшов на орбіту навколо Місяця.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Resilience має розміри 2,5 на 2,3 метра, його суха маса становить 340 кг. Апарат отримує енергію від сонячних батарей і несе такі вантажі:

  • обладнання для електролізу води від компанії Takasago Thermal Engineering;
  • автономний модуль для експериментів із виробництва харчових продуктів на основі водоростей від компанії Euglena;
  • зонд для дослідження радіації у відкритому космосі, розроблений факультетом космічної науки й техніки Національного центрального університету Тайваню;
  • пам’ятну пластину та наданий ЮНЕСКО диск пам’яті, що містить 275 земних мов.

Крім перерахованих вище вантажів, на борту RESILIENCE також перебуває 5-кілограмовий мікрокровер Tenacious, розроблений компанією ispace-EUROPA. Його висота становить 26 см, ширина — 31,5 см, а довжина — 54 см. Він побудований із пластику, армованого вуглецевим волокном і оснащений HD-камерою та лопатою. З її допомогою Tenacious збиратиме зразки реголіту, які потім будуть знімкуватися. Як і основний апарат, ровер також несе символічний вантаж: невеликий червоний будиночок у білому оздобленні, створений шведським художником Мікаелем Генбергом.

Мікроровер Tenacious і встановлений на нього місячний будинок. Джерело: ispace

Місцем посадки апарата обрано Море Холоду, розташоване в північній частині видимої сторони Місяця. Воно сформувалося понад 3,5 млрд років тому внаслідок потужних базальтових вивержень, які затопили низинну місцевість.

Пряма трансляція посадки

Пряма трансляція посадки Resilience розпочнеться 5 червня о 21:10 за київським часом. Вона вестиметься ispace в Youtube, а також соцмережі X. Якщо все пройде успішно, апарат торкнеться місячної поверхні о 22:17 за київським часом. Контакт із місією підтримуватиметься за допомогою станцій космічного зв’язку ESA.

Resilience розрахований на роботу протягом одного місячного дня (14 земних діб). Оскільки в апарата немає обігрівачів, малоймовірно, що він зуміє пережити холодну місячну ніч.

Новини інших медіа