Просто про складне | Чим цікаві супутники Сатурна Тефія та Діона?

21 березня 1684 року, тобто 340 років тому, італійський астроном Джовані Кассіні відкрив у Сатурна два супутники. Згодом вони отримали назви Тефія та Діона. Ось основні факти про ці цікаві небесні тіла.

Тефія та Діона
Тефія та Діона

1. Звідки взялися імена супутників?

Коли Кассіні відкрив два супутники Сатурна, вони не мали власних назв. Більш як 150 років вони залишалися лише Сатурном ІІІ та Сатурном IV. Лише у 1847 році англійський астроном Джон Гершель запропонував називати супутники Сатурна іменами титанів — міфологічних братів та сестер Кроноса.

В античній міфології Тефія — дружина титана Океана, жіноче втілення моря. За легендою, вона народила від свого чоловіка три тисячі дочок-океанід і стільки ж синів. Діона — теж титаніда і водночас богиня дощу.

2. Якого розміру Тефія та Діона і як далеко розташовані від Сатурна?

Тефія та Діона мають кулясту форму, тобто при їхньому утворенні власна гравітація була достатньо сильною для того, аби згладити всі великі нерівності. Але загалом це відносно невеликі об’єкти.

Тефія має діаметр 1060 км. Тобто вона приблизно втричі менша за Місяць. Велика напіввісь її орбіти складає 294,7 тис. км, а один оберт навколо Сатурна вона здійснює за 1,89 земної доби. Діона трохи більша — 1123 км. Велика піввісь її орбіти складає 377 тис. км, а один оберт навколо газового гіганта займає 2,77 дня.

3. З чого складаються супутники Сатурна?

Тефія має густину 0,984 г/см³. Це свідчить про те, що вона переважно складається з водяної криги. Досі невідомо, чи зазнавала вона коли-небудь гравітаційної диференціації. Але якщо у неї і є кам’яне ядро, то воно зовсім маленьке, не більш як 145 км у діаметрі. На поверхні є лише трохи темних ділянок, які, найімовірніше, складаються із залізовмісних мінералів.

Діона має значно більшу густину — 1,4757 г/см³. Виходячи з неї, цей супутник хоча і складається переважно з водяної криги, але при цьому містить достатньо велику частину силікатних вкраплень. Існує теорія, що під поверхнею може ховатися океан.

4. Що таке «троянські супутники»?

І Тефія, і Діона мають «троянські супутники». Так називають об’єкти, що обертаються навколо Сатурна тією ж самою орбітою, що і більше небесне тіло, і перебувають при цьому у його «троянських точках» — місцях спереду в напрямку руху та ззаду від нього. Тут усі гравітаційні впливи на них інших тіл компенсуються.

Для Тефії такими «троянськими супутниками» є Телесто та Каліпсо. Перший із них має неправильну форму і розміри 33,2 х 23,4 х 19,2 км, другий — 29.4×18.6×12.8 км.

«Троянські супутники» Діони — Єлена та Полідевк. Вони мають розміри 45.2 × 39.2 × 26.6 км та 3.50 × 3.10 × 2.62 км. Тобто в усіх випадках йдеться про зовсім невеличкі об’єкти неправильної форми.

5. Чим цікавий кратер Одіссей?

Найцікавіша деталь рельєфу, що є на обох супутниках, — кратер Одіссей на Тефії. Він має діаметр близько 450 км та є однією з найбільших подібних структур у Сонячній системі. Якби він був на Землі, то всередині могли б поміститися кілька областей України. Вал кратера здіймається над поверхнею на висоту 5 км.

Одіссей — надзвичайно плаский для свого розміру. Його дно лежить лише на 3 км нижче від навколишньої поверхні, що для об’єкта таких параметрів зовсім небагато. Вчені пояснюють це пластичністю кори Тефії, яка з часом частково повернулася до початкової форми.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine