Прості рівняння пояснюють вплив хмар на клімат

Науковці перевірили, як відбивання і поглинання світла хмарами впливає на клімат Землі. За їхніми словами, все можна описати моделлю, яка спирається на кілька простих рівнянь.

Хмари в атмосфері Землі
Хмари в атмосфері Землі. Джерело: Earth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space Center

Як хмари впливають на клімат

Вчені провели новий аналіз взаємодії хмар у земній атмосфері з теплом та світлом. Він дозволив зменшити невизначеність щодо того, як вони впливатимуть на зміни клімату на нашій планеті. Вже давно відомо, що ці атмосферні утворення можуть діяти на нього двома протилежними способами.

З одного боку, хмари можуть зменшувати глобальну температуру, відбиваючи сонячне світло у космос. З іншого — вони, навпаки, можуть затримувати тепло біля поверхні Землі й таким чином робити клімат спекотнішим. Досі вчені не розуміли, в яких пропорціях ці два процеси проявляються у земній атмосфері.

У новому дослідженні науковці з Університету Ексетера та Лабораторії динамічної метеорології в Парижі створили модель, яка прогнозує, як зміни в площі поверхні купчастих хмар (вони ж просто грозові хмари) вплинуть на глобальне потепління.

Перевіривши свою модель на основі спостережень за тим, як хмари впливають на потепління в наш час, вони підтвердили її ефективність і тим самим зменшили невизначеність у кліматичних прогнозах.

Вплив хмар на глобальне потепління

Модель показує, що зміни в площі купчастих хмар мають набагато слабший вплив на глобальне потепління, ніж вважалося раніше. Однак яскравість хмар (яка визначається їхньою товщиною) залишається недостатньо вивченою, а тому є однією з найбільших перешкод для прогнозування майбутнього глобального потепління.

«Зміна клімату є складним процесом, але іноді ми можемо відповісти на ключові питання дуже простим способом», — сказав провідний автор дослідження Бретт МакКім.

«У цьому випадку ми спростили хмари до базових характеристик: високі чи низькі, їхній розмір і температура, — пояснив МакКім. — Це дозволило нам написати рівняння і створити модель, яку можна було перевірити на хмарах, доступних для спостережень».

Отримані результати більш ніж удвічі зменшують невизначеність щодо впливу площі поверхні купчастих хмар на потепління. Це великий крок, потенційно еквівалентний різниці в кілька років у часі, коли ми очікуємо досягти порогових значень, таких як межа у 2°C, встановлена Паризькою угодою.

Тепер вченим потрібно дослідити, як потепління вплине на яскравість хмар. Це стане наступним етапом їхніх досліджень.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine