Проходження через область зореутворення могло змінити клімат Землі

Вчені припускають, що приблизно 14 млн років тому наше Сонце могло пройти крізь велику область зореутворення, яка відома як хвиля Редкліффа в регіоні Оріона. Можливо, це вплинуло на зміни клімату, що відбувалися на Землі в цей час.

Сонце проходить крізь хвилю Редкліффа
Сонце проходить крізь хвилю Редкліффа. Джерело: phys.org

Мандрівка Сонця

Нещодавно міжнародна група вчених, очолювана фахівцями з Віденського університету, встановила, що в минулому Сонячна система могла пережити космічну подію, що спричинила зміни клімату на Землі. Йдеться про її проходження крізь так звану хвилю Редкліффа.

Один оберт навколо центра Чумацького Шляху Сонце робить приблизно за 250 млн років. Те саме, але з іншими періодами, роблять й інші зорі. А ще Галактикою котяться хвилі зореутворення, які примушують холодні газопилові хмари стискатися і породжувати нові світила.

Однією з ділянок хвилі Редкліфа є так званий регіон Оріона. Його достатньо непогано видно у Північній півкулі Землі взимку. Найпомітнішим його елементом є туманність Оріона. Саме крізь нього, згідно з даними космічного телескопа Gaia, і пройшла Сонячна система близько 14 млн років тому.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Наслідки для Землі

Якщо бути точним, то Сонячна система пройшла крізь регіон Оріона між 18,2 і 11,5 млн років тому, з найбільш імовірним часом між 14,8 і 12,4 млн років тому. Саме тоді там народжувалися яскраві скупчення NGC 1977, NGC 1980 і NGC 1981.

І це мало б якось вплинути на Сонячну систему, але точно можна сказати тільки про те, що вона пройшла крізь ділянку простору, наповнену щільнішим, ніж зазвичай, газом. Як наслідок, геліосфера мала стиснутися. Крім того, на Землі міг утворитися шар радіоактивних порід, але значного впливу на життя це не мало.

Проте цілком можливо, що глобальний вплив на нашу планету космічні події все ж не мали. Саме в цей час на Землі відбувався міоценовий перехід. Мінливий теплий клімат змінився прохолоднішим і рівнішим.

Звичайно, цьому є чисто земні пояснення: переміщення компонентів, зниження вмісту вуглекислого газу в атмосфері тощо. Однак автори дослідження наполягають, що в розрахунках є невизначеність, яку можна добре пояснити змінами у міжзоряному середовищі.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів