Проблемні транзистори: апарат Europa Clipper може не витримати радіації

Місія Europa Clipper зіткнулася з серйозною проблемою: деякі з її компонентів можуть не витримати потужних радіаційних поясів Юпітера. Через це запуск апарата може бути перенесений на кілька років.

Europa Clipper (концепт). Джерело: NASA/JPL-Caltech

Europa Clipper є флагманською місією NASA. ЇЇ метою є Європа — супутник Юпітера, під крижаною поверхнею якого ховається величезний океан рідкої води. Під час серії з кількох десятків близьких прольотів апарат повинен буде вивчити характеристику цього океану та оцінити його життєздатність.

Наразі Europa Clipper вже доставлений на територію Космічного центру ім. Кеннеді у Флориді, де на повну йде підготовка апарата до наміченого на 10 жовтня запуску. Наприклад, нещодавно інженери встановили на апарат антену з високим коефіцієнтом посилення. Однак цим планам може перешкодити нещодавно виявлена проблема з електронікою апарата.

Юпітер має найпотужніші радіаційні пояси у всій Сонячній системі. Тому, питання стійкості компонентів апарата до високих доз опромінення є ключовим. Однак у травні з’ясувалося, що деякі зі встановлених на борту Europa Clipper транзисторів, виходять з ладу за менших доз радіації, ніж очікувалося.

Наразі фахівці місії проводять низку тестів, щоб зрозуміти, скільки транзисторів можуть бути вразливими і яка межа їхнього безпечного використання. Очікується, що попередній аналіз буде завершено наприкінці липня.

У разі, якщо результати тестів виявляться незадовільними, у NASA не залишиться іншого вибору, окрім як замінити електронну начинку апарата. Це означає перенесення пуску. Наступні балістичні вікна для польоту до Європи будуть відкриті у 2025 і 2026 роках — однак вони потребуватимуть додаткових гравітаційних маневрів, що подовжить час польоту до Юпітера. За оцінками експертів, наразі ймовірність того, що апарат все ж таки буде запущений цієї осені, становить близько 40% – 60%.

За матеріалами NASA