Проблемні транзистори: апарат Europa Clipper може не витримати радіації

Місія Europa Clipper зіткнулася з серйозною проблемою: деякі з її компонентів можуть не витримати потужних радіаційних поясів Юпітера. Через це запуск апарата може бути перенесений на кілька років.

Europa Clipper (концепт). Джерело: NASA/JPL-Caltech

Europa Clipper є флагманською місією NASA. ЇЇ метою є Європа — супутник Юпітера, під крижаною поверхнею якого ховається величезний океан рідкої води. Під час серії з кількох десятків близьких прольотів апарат повинен буде вивчити характеристику цього океану та оцінити його життєздатність.

Наразі Europa Clipper вже доставлений на територію Космічного центру ім. Кеннеді у Флориді, де на повну йде підготовка апарата до наміченого на 10 жовтня запуску. Наприклад, нещодавно інженери встановили на апарат антену з високим коефіцієнтом посилення. Однак цим планам може перешкодити нещодавно виявлена проблема з електронікою апарата.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Юпітер має найпотужніші радіаційні пояси у всій Сонячній системі. Тому, питання стійкості компонентів апарата до високих доз опромінення є ключовим. Однак у травні з’ясувалося, що деякі зі встановлених на борту Europa Clipper транзисторів, виходять з ладу за менших доз радіації, ніж очікувалося.

Наразі фахівці місії проводять низку тестів, щоб зрозуміти, скільки транзисторів можуть бути вразливими і яка межа їхнього безпечного використання. Очікується, що попередній аналіз буде завершено наприкінці липня.

У разі, якщо результати тестів виявляться незадовільними, у NASA не залишиться іншого вибору, окрім як замінити електронну начинку апарата. Це означає перенесення пуску. Наступні балістичні вікна для польоту до Європи будуть відкриті у 2025 і 2026 роках — однак вони потребуватимуть додаткових гравітаційних маневрів, що подовжить час польоту до Юпітера. За оцінками експертів, наразі ймовірність того, що апарат все ж таки буде запущений цієї осені, становить близько 40% – 60%.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів