«Правила дорожнього руху» в космосі змінилися

Коаліція космічної безпеки опублікувала новий документ щодо безпечного керування космічними апаратами на орбіті. Найцікавішим оновленням у ньому стали «правила дорожнього руху», у яких розписано, хто кому має поступатися правом прольоту під час зближення.

Нові правила космічного руху
Сміття на орбіті. Джерело: Adobe Stock

Нові правила космічного руху

Коаліція з космічної безпеки 4 квітня оприлюднила документ під назвою «Найкращі практики сталого розвитку космічних операцій». По суті, він є посібником для всіх операторів супутників, які хочуть безпечно проводити операції на орбіті.

Цей документ є оновленням попередніх рекомендацій. Найцікавішим у ньому є правила, як апарати на орбіті мають звільняти один одному шлях. Відповідно до нього, всі вони поділяються на п’ять категорій: неманеврені, мінімально маневрені, маневрені, об’єкти з автоматичним уникненням зіткнень і космічні кораблі з екіпажем.

Загалом маневри мають пріоритет на користь складніших космічних кораблів, якщо немає інших домовленостей. Наприклад, під час зближення маневреного космічного корабля з тим, який має автоматичне уникнення зіткнень, маневрувати має останній. Особлива координація може знадобитися у разі зіткнення двох космічних апаратів однієї категорії.

Хто буде виконувати нові правила?

Правила, викладені у документі, випливають із зацікавленості урядів у встановленні подібних обов’язкових правил у національних нормативних актах. Вони ще тільки розробляються, але це не означає, що нові рекомендації мають формальний характер.

Проблема координації руху супутників на орбіті була завжди. Раніше вона вирішувалася шляхом перемовин операторів щодо кожного конкретного випадку. Нові «правила дорожнього руху» спрощують цю процедуру, оскільки завдяки їм компанії, які їх визнають, зможуть заздалегідь знати, хто має маневрувати.

І список цих компаній не такий і маленький. Станом на момент виходу оновленої версії документ підтримали 27 компаній та організацій. До нього входять основні супутникові оператори GEO Inmarsat, Intelsat і SES, а також супутникові оператори LEO Iridium і Planet. І це — далеко не межа, адже минулу версію правил виконували понад 60 учасників космічного руху.

Інші зміни у правилах

«Правила дорожнього руху» — не єдині зміни у документі. Він, зокрема, закликає операторів супутників уникати навмисної фрагментації, яка виникла в результаті випробувань російської протисупутникової зброї у 2021 році.

Документ посилається на оновлені міжнародні рекомендації та стандарти щодо космічної стійкості та запобігання утворенню сміття, а також кібербезпеки для уникнення несанкціонованого доступу. Існують оновлені рекомендації щодо утилізації космічних кораблів після завершення їхніх місій.

За матеріалами spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine