Поверхня Меркурія оновлюється дуже швидко

Вчені вивчили знімки Меркурія, зроблені зондом MESSENGER у 2011—2015 роках, і виявили 20 деталей рельєфу, які утворилися за цей час. Це свідчить, що поверхня планети оновлюється надзвичайно швидко.

Поверхня Меркурія
Поверхня Меркурія. Джерело: www.universetoday.com

Поверхня Меркурія

На відміну від Землі, де ерозія постійно згладжує деталі рельєфу, поверхня інших планет вважається статичною впродовж мільйонів років. Змінюють її переважно нові кратери, швидкість утворення яких визначається відстанню від Сонця. І саме на ній зазвичай базується оцінка віку тих чи інших структур на цих небесних тілах.

Але для Меркурія через його близькість до Сонця та складність якісних спостережень це досі не було зроблено. Однак нещодавно вчені розв’язали це питання, скориставшись зображеннями, отриманими апаратом NASA MESSENGER, який працював на орбіті планети у 2011—2015 роках.

Знімки MESSENGER мають роздільну здатність 5 метрів на піксель. Тож дослідники вивчили 58 552 пари зображень його поверхні, зроблених на початку та в кінці цієї місії. Вони шукали деталі рельєфу, які утворилися за цей час.

Надзвичайно швидке оновлення кратерів

Дослідження показало, що за чотири роки, які MESSENGER працював на орбіті Меркурія, на вивчених ділянках поверхні виникло 20 нових деталей. 19 з них являють собою дуже характерні для Меркурія кратери. Один із них навіть має радіальні промені, які утворюються через викид матеріалів.

Діаметр новоутворених кратерів становить від 400 м до 1,9 км. Однак найбільше дивує швидкість їхнього утворення. Вона, відповідно до цих даних, у 1000 разів перевищує прийняте досі значення. Але вчені впевнені, що принаймні деякі з цих воронок насправді утворилися не через удари небесних тіл, а внаслідок якихось внутрішніх процесів.

Утворення нової деталі рельєфу на Меркурії
Утворення нової деталі рельєфу. Джерело: Рhys.org

Такою, наприклад, є двадцята з нових деталей рельєфу. Такі круглі заглибини раніше вже зустрічалися на поверхні Меркурія. Зазвичай їх знаходять поблизу від великих кратерів або на ділянках із малим альбедо. З чим саме пов’язана поява цих особливостей, сказати важко, але ними можуть виявитися 12 з новоутворених кратерів.

Загалом вчені впевнені, що поверхня Меркурія, яка усім здавалася такою стародавньою, насправді змінюється надзвичайно швидко. Вони дійшли висновку, що за тих темпів, які показують зображення MESSENGER, 99 відсотків її мали повністю оновитися за останні 25 млн років.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine