Родина, котра постраждала від космічного сміття, подала проти NASA позов до суду

Сім’я з Флориди подала позов проти NASA через шматок космічного сміття, який упав на дах їхнього будинку. Інцидент стався, коли кілограмовий об’єкт циліндричної форми пробив дах будинку в Неаполі, Флорида. Це збіглося зі сходом з орбіти піддона з відпрацьованими батареями МКС, який пролетів через атмосферу над Мексиканською затокою і потрапив у південно-західну Флориду.

Піддон, наповнений старими нікель-водневими батареями, сфотографований роботом Canadarm2 невдовзі після того, як його викинули за борт МКС
Піддон, наповнений старими нікель-водневими батареями, сфотографований роботом Canadarm2 невдовзі після того, як його викинули за борт МКС. Фото: NASA

Власник будинку повідомив про випадок, тож NASA забрала об’єкт для аналізу. У квітні агенція підтвердила, що це — фрагмент обладнання для забезпечення польоту, яке використовувалося для кріплення батарей на вантажному піддоні.

«Космічне сміття є реальною проблемою. Ми вимагаємо відшкодування збитків. Мої клієнти хочуть компенсацію за стрес і вплив на їхнє життя. Вони вдячні, що ніхто не постраждав, але це могло мати катастрофічні наслідки», — заявила адвокат від позивачів Міка Нгуєн Ворті.

Фрагмент космічного сміття впав на будинок у Флориді. Джерело: Alejandro Otero

Син власника будинку, Алехандро Отеро, був удома, але не постраждав. За словами Ворті, уламок продірявив дах і стелю. Сім’я вимагає компенсації за майнову шкоду, емоційні страждання та супутні витрати.

NASA вперше засудили за сміття

Вантажний піддон містив дев’ять батарей і важив приблизно 2630 кг, що робить його найважчим сміттям, викинутим із МКС. Піддон був викинутий роботизованою рукою Canadarm2 у березні 2021 року і почав довге неконтрольоване падіння на Землю. Піддон увійшов у щільні шари атмосфери 8 березня о 15:29 за східним часом над Мексиканською затокою. NASA очікувала, що весь піддон згорить, і шанси на те, що фрагменти витримають жар і приземляться в населеному районі, були низькими, але не нульовими.

За даними Європейської космічної агенції, щороку в атмосферу Землі повертається від 200 до 400 об’єктів, створених людиною. Космічні агенції зазвичай приймають поріг ймовірності 1 до 10 000 для ризику людських жертв від одного неконтрольованого входу в атмосферу.

Canadarm2
Вантажний піддон вагою 2,9 тонни, який відпустив маніпулятор Canadarm2. Фото: NASA

«NASA залишається відданим відповідальній роботі на низькій навколоземній орбіті та максимально знижує ризик, щоб захистити людей на Землі при виведенні космічного обладнання», — йдеться в заяві агенції.

Цей випадок є рідкісним, коли космічне сміття падає на приватну власність. Але це вперше, коли NASA звинувачують у безвідповідальному викиданні сміття. Ймовірно, агенція виплатить компенсацію родині. І цей випадок стане прецедентом, оскільки орбіта Землі продовжує засмічуватися космічним сміттям.

Раніше ми повідомляли про те, як уламки космічного корабля Crew Dragon впали на ферму.

За матеріалами space.com

100 тисяч орбіт: Mars Odyssey відзначив ювілей незвичайним знімком гори Олімп
У США помер український винахідник Любомир Романків
NASA планує вирощувати станції на Місяці та Марсі з грибів
Космічний шрам: супутник зазнімкував знаменитий кратер в Аризоні
Ширше за Starship: Gravitics будує надважкі ракети із вдвічі більшим діаметром корпусу
Фосфати у зразках астероїда Бенну вказують на його міжзоряність
Зруйнований російський супутник змусив астронавтів МКС терміново сховатися від уламків
Подарунок на день народження: телескоп Gemini North зазнімкував галактику з зоряними феєрверками
Приголомшлива подорож крізь Стовпи Творіння тривимірною візуалізацією від NASA: відео
Хмара уламків: російський супутник вибухнув на орбіті