Порятунок Voyager 1: міжзоряний зонд продемонстрував ознаки «одужання»

Апарат Voyager 1, що перебуває в міжзоряному просторі, продемонстрував деякі ознаки «одужання». Про це в інтерв’ю повідомила керівник проєкту Сюзанна Додд.

Ремонт на краю Сонячної системи

Проблеми з Voyager 1 почалися в листопаді 2023 року, коли замість зібраних даних він почав передавати на Землю повторюваний шаблон з одиниць і нулів, немов його заклинило. Фахівці місії дійшли висновку, що вся справа в збої роботи системи польотних даних (FDS). Вони перезавантажили комп’ютер апарата, але це не допомогло.

Зонд Voyager в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Судячи з усього, вся справа в пошкодженні бітової структури в комп’ютері FDS. Проблема полягає в тому, що фахівці не знають, де саме шукати це пошкодження.

Ситуація додатково ускладнена віком апарата. Voyager 1 було запущено 1977 року. Тоді це була флагманська місія NASA, над якою на повну ставку працювали 950 співробітників Лабораторії реактивного руху. Через 46 років штат місії скоротився до 12 осіб. У своїй роботі їм фактично доводиться виконувати роль техноархеологів. Вони звертаються до документів півстолітньої давнини, написаних людьми, більшість із яких уже померла, а решта давно перебувають на пенсії. Тож вони намагаються зрозуміти логіку, якою ті керувалися, коли писали програмний код.

Ознаки «одужання» Voyager 1

Протягом кількох місяців фахівці місії не могли похвалитися особливим прогресом у справі порятунку апарата. Але нещодавно Voyager 1 почав демонструвати ознаки «одужання». Зонд нарешті став передавати знайомі послідовності з одиниць і нулів. За словами Сюзанн Додд вони не зовсім такі, як очікувалося. Але принаймні це показує, що FDS хоча б частково працює.

Інженери NASA встановлюють золоту табличку на корпус зонда Voyager. Джерело: NASA

Але навіть якщо команда і перебуває на вірному шляху, ремонт займе ще дуже багато часу. Відстань є ще одним вельми істотним фактором. Командам, що відправляються з Землі, потрібно 22,5 години, щоб досягти Voyager 1. Ще стільки ж потрібно на отримання відповіді. Наразі команди Voyager 1 відправляють приблизно раз на тиждень, що додатково уповільнює роботу. Але фахівці сподіваються, що все ж зуміють вирішити проблему і повернути міжзоряного мандрівника до роботи.

За матеріалами https://www.pasadenastarnews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine