Помираючі зорі можуть народжувати планети

Вчені дослідили подвійні системи, у яких одна із зір скоро перетвориться на білий карлик і скине з себе оболонку. Спостереження свідчать, що з цих газу та пилу можуть утворитися планети, котрі обертатимуться навколо обох світил.

Диск навколо подвійної зорі, з якого народжуються планети другого покоління
Диск навколо подвійної зорі. Джерело: University of Warwick/Mark Garlick

Газопилові диски навколо подвійних зір

Астрономи з Левенського католицького університету, що в Бельгії, дослідили газопилові диски навколо подвійних зір. Результати досліджень вчені опублікували в Astronomy & Astrophysics. Вони свідчать, що у цих кільцях присутні проміжки, які можуть бути пов’язані з існуванням планет.

Особливою цю новину робить джерело газу. Ним є одне зі світил системи, як правило — більш масивне. Коли у зорі закінчується водень для здійснення термоядерних реакцій, вона починає перетворюватися на червоного гіганта. Під час цього процесу втрачає зовнішні оболонки, й газ та пил утворюють диск навколо обох світил. Він дуже схожий на ті структури, що існують навколо молодих сонць і з яких народжуються планети.

Цього разу новиною є саме проміжки, відкриті у десятках таких «вторинних» кілець. Астрономи стверджують, що кожна така прогалина ховає у собі об’єкт, що утворився з газу зорі, яка помирає. Цей об’єкт є планетою другого покоління у цій системі. Вона обертатиметься одразу навколо двох зір: тієї, що її породила, та її сусідки.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Планети першого та другого поколінь

Поки що жодної планети у диску таких подвійних систем не підтверджено. Але їхнє існування не суперечить чинним астрофізичним уявленням. Газопилові диски другого покоління справді нічим не відрізняються від дисків молодих зір. І утворення з них компактних об’єктів також є логічним шляхом еволюції.

Планети біля подвійних зір — це тема, яку астрономи тільки починають опрацьовувати. Таких систем відомо достатньо багато. І планети на їхніх орбітах теж уже виявлені. При цьому перебувати вони можуть на орбітах двох типів. Є s-планети, які обертаються тільки навколо одного зі світил, і p-планети, які обертаються одразу навколо обох. Тепер до них долучається ще й друге покоління.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів