Помер академік Ігор Юхновський

26 березня 2024 року міський голова Львова Андрій Садовий повідомив у своєму Telegram-каналі про смерть відомого науковця та громадського діяча, патріарха української фізики академіка Ігоря Рафаїловича Юхновського. 1 вересня йому мало би виповнитися 99 років.

«Відійшов у засвіти Ігор Рафаїлович Юхновський. Світла, добра, мудра людина. Почесний громадянин Львова. Творець України. Обличчя Незалежності», — написав Андрій Садовий.

Академік, політик, «батько» референдуму за незалежність

Прізвище Юхновського було відоме всім свідкам становлення української незалежності в 90-х роках минулого століття. Він був обраний до останнього складу Верховної ради Української РСР і створив там першу опозиційну групу під назвою «Народна рада». Став одним з ініціаторів референдуму 1 грудня 1991 року, що затвердив незалежність нашої держави, тоді ж узяв участь у президентських виборах і посів п’яте місце. Пізніше був депутатом трьох скликань парламенту вже незалежної України. З жовтня 1992-го по березень 1993 року обіймав посаду першого віцепрем’єр-міністра. З 2006-го по 2010-й виконував обов’язки голови Українського інституту національної пам’яті.

Ігор Рафаїлович Юхновський в останні роки життя. Джерело: «Локальна історія»

Ігор Юхновський народився в селі Княгинине, що тоді належало до Волинського воєводства Польської Республіки, а з вересня 1939-го опинилось у складі СРСР. Під час німецької окупації жив у місті Кременець, після повернення радянських військ у 1944-му був мобілізований, воював як сапер у складі 201 батальйону резерву головного командування РА.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Після закінчення війни та демобілізації вступив до Львівського університету, навчався дуже успішно, вів наукову роботу, вже 1951 року очолив Відділ теоретичної фізики в цьому навчальному закладі. 1969-го, захистивши докторську дисертацію, став директором новоствореного у Львові Відділу статистичної теорії конденсованих станів Інституту теоретичної фізики АН УРСР, який завдяки старанням Юхновського в 1990-му перетворився на самостійний інститут.

Вибір на користь України

Але на той час учений уже вирішив присвятити своє життя політиці. Він відмовився від участі у виборах 1989 року до Верховної Ради СРСР і залишився в Україні. «Я зрозумів, що бути депутатом українського парламенту зараз є важливішим, що саме тут будуватиметься незалежна держава, що це зараз важливіше, ніж моя наука», — згадував учений пізніше. Так воно врешті й сталося. Вже 16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет, а менш ніж за рік Ігор Юхновський порушив питання щодо організації всеукраїнського референдуму про незалежність.

Академік Юхновський на трибуні Верховної Ради. Джерело: UAinfo

Світовій науковій спільноті більше відомі досягнення академіка Юхновського в галузі статистичної фізики, теоретичних досліджень систем частинок і проблем фізики конденсованої речовини. Він є автором понад 500 наукових статей, 7 монографій і підручників. Але нам він запам’ятався як один із творців незалежної української держави та вартових національної пам’яті. Тепер він і сам став її частиною…

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів