Вчені докладно вивчили полярні сяйва на Урані. Там вони відбуваються у незвичному місці та в інфрачервоній частині спектра. Ці явища відчутно нагрівають планету і наводять вчених на думку, що життя може бути значно розповсюдженішим у космосі, ніж вважалося раніше.
Полярні сяйва на Урані
Група вчених під керівництвом Емми Томпсон зі Школи фізики та астрономії Університету Лестера дослідила полярні сяйва на Урані. Точніше, астрономів цікавив інфрачервоний різновид, оскільки ультрафіолетові спостерігаються на планеті з 1980-х років.
Магнітні поля Нептуна та Урана є великою проблемою для вчених. У результаті якихось не дуже зрозумілих процесів вони зовсім не збігаються з їхньою віссю обертання. На Землі ми можемо їх вивчати завдяки полярним сяйвам. Заряджені частинки відхиляються силовими лініями до полюсів, де потрапляють в атмосферу і породжують світіння в оптичному діапазоні.
На Урані має відбуватися щось подібне, тільки сяйво з’явиться зовсім не біля географічного полюса і воно відбуватиметься в інфрачервоній частині спектра. Причиною цього є атмосфера планети-гіганта, яка, на відміну від земної, складається не з азоту та кисню, а з водню та гелію.
Магнітні поля та життя у Всесвіті
У нових дослідженнях використовувався телескоп Keck II. Встановлений на ньому спектрограф дозволив не лише підтвердити існування інфрачервоних полярних сяйв на Урані, а й виявити емісійні лінії окремих елементів. Одна з них, що належить іонізованій молекулі водню, виявилася несподівано широкою.
Це свідчить про те, що атмосфера планети в районі полярного сяйва нагріта сильніше, ніж мала б бути. З усього цього дослідники роблять важливі висновки. Низка з них передбачувано стосується планет Сонячної системи. Вчені переконалися, що магнітні поля крижаних гігантів, попри свою незвичну конфігурацію, ефективно перерозподіляють енергію від заряджених частинок.
Також ці спостереження можуть стати корисними у дослідженнях того, що може статися на Землі, якщо її магнітні полюси почнуть змінюватися сильніше, ніж зараз. Можливо, це якось вплине на клімат.
Але найцікавіший висновок стосується екзопланет. Їхня значна кількість являє собою суперземлі чи крижані гіганти, що розташовані достатньо далеко від своїх світил. За своїми характеристиками вони дуже схожі на Уран та Нептун. Тож вчені припускають, що їхні магнітні поля влаштовані схожим чином.
Якщо це так, то вони можуть не тільки вберегти холодні планети від потужних спалахів, які часто спостерігаються на червоних карликах, а й перетворити їхню енергію на теплову. Отже, умови на них можуть виявитися сприятливішими для життя, ніж вважалося досі.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine