Польські інженери випробовують двигун із регульованою тягою

Польський виробник Łukasiewicz-ILOTу межах розробки нових ракетних двигунів випробовує свій новий виріб TLPD. Його особливістю є інжектор оригінальної конструкції, який дозволяє змінювати його тягу у широких межах.

Двигун TLPD
Двигун TLPD. Джерело: phys.org

Польський двигун

Європейська космічна агенція (ESA) продовжує випробовувати нові ракетні технології, які можна буде застосувати у майбутніх польотах. Цього разу в центрі уваги опинилися польські інженери з компанії Łukasiewicz Research Network — Institute of Aviation (Łukasiewicz-ILOT). Разом зі своїми колегами вони розробили двигун Throttleable Liquid Propulsion Demonstrator (TLPD).

Дослідний зразок двигуна вже готовий, і зараз фахівці випробовують його на демонстраційному майданчику Łukasiewicz-ILOT. Він має одразу дві цікаві особливості. Перша — це використання у якості пари «паливо — окислювач» етанолу та перекису водню.

Більшість старих ракет працює на токсичних гептилі й тетраоксиді азоту, вони дають гарну тягу, але надто небезпечні. Альтернативою є кріогенні або напівкріогенні конструкції, в яких використовується рідкий кисень, а інколи — і водень. Проте вони потребують розміщення всередині потужних холодильних установок і запальника.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Їхній запуск завжди пов’язаний із небезпекою вибуху. Тому повторно запускати їх у космосі достатньо ризиковано. На відміну від цих пристроїв, у нового двигуна таких проблем немає. Він одночасно і не потребує кріогенних установок, і не створює токсичних викидів.

Друга особливість TLPD полягає у використанні нового інжектора штифтового типу. Він дозволяє не лише ефективно змішувати паливо та окислювач і вприскувати їх у камеру згоряння з високою швидкістю, а й змінювати масштаби цього процесу в широких межах. Завдяки цьому можна регулювати його тягу від 20 до 110% від номінальної.

Що показали випробування

Власне, тестування нового інжектора і були головним елементом випробувань, які фахівці Łukasiewicz-ILOT провели нещодавно. З максимальною тягою у 5 кН TLPD ідеально підходить для використання на верхній ступінь ракет-носіїв. Однак можливість регулювання тяги значно розширює галузь його використання.

Річ у тім, що для маневрів у космосі треба зовсім невелика тяга. Її новий двигун може забезпечити на мінімальних режимах роботи. А ось для посадки на Місяць чи Землю йому знадобиться вся його потужність, і саме можливість керованого приземлення спонукає інженерів експериментувати з тягою.

Під час статичних випробувань двигун напрочуд вдало виконав основну програму. Він здійснив 17 імпульсів тривалістю 10 с кожен за сталої тяги. Оскільки жодних проблем не було виявлено, фахівці перейшли до наступного етапу. Було здійснено ще два імпульси тривалістю 15 с. Під час кожного з них тяга змінювалася у межах від 20 до 80% від номінальної.

І знову жодних проблем не виявили. Тепер інженери перемонтують двигун, проаналізують результати й перейдуть до подальших випробувань. Під час них імпульси будуть значно тривалішими.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів