«Чортова отрута»: китайська ракета з токсичним паливом упала в населеній місцевості

22 червня Китай здійснив пуск ракети «Чанчжен-2С». Вона успішно вивела на орбіту рентгенівський телескоп SVOM. Запуск виявився затьмарений тим, що один із бічних прискорювачів ракети впав у населеній місцевості.

Прискорювач китайської ракети «Чанчжен-2С», що впав

SVOM є спільною розробкою Китайської академії наук і Національного центру космічних досліджень Франції. Апарат шукатиме гамма-сплески. Це найяскравіші електромагнітні події у Всесвіті. Як вважається, вони виникають унаслідок загибелі наймасивніших світил або таких подій, як злиття нейтронних зір та/або чорних дір. Вчені сподіваються, що зібрані SVOM дані дадуть їм змогу краще розібратися в тому, як саме відбуваються гамма-сплески.

Запуск телескопа завершився успіхом. Однак новини про успішне виведення SVOM на орбіту швидко загубилися в потоці повідомлень і відеозаписів у китайських соцмережах. На них можна побачити падіння одного з прискорювачів ракети «Чанчжен-2С», що використовувалася для пуску. Він упав у небезпечній близькості від населеного пункту в повіті Чженьюань.

Варто сказати, що подібні ситуації — зовсім не рідкість для Китаю Вони пов’язані з тим, що три з чотирьох основних китайських космодромів розташовані у внутрішніх районах країни. Це є спадщиною Холодної війни — місце їхнього розташування було обрано так, щоб ускладнити потенційні атаки на них з боку США або СРСР. За це довелося заплатити свою ціну у вигляді того, що відпрацьовані ступені та бічні прискорювачі ракет, що з них запускаються, падають на сушу в населених районах.

Влада країни стверджує, що попереджає населення про майбутні пуски й евакуює мешканців із потенційно небезпечних районів. Але попри це в соцмережах регулярно з’являються відео, які демонструють фрагменти ракет-носіїв, що падають у небезпечній близькості від населених пунктів.

Також варто відзначити ще одну важливу деталь. Багато китайських ракет, включно з тією ж «Чанчжен-2С», використовують як пальне несиметричний диметилгідразин (гептил). Саме він є джерелом характерного помаранчевого шлейфу на відео падаючого прискорювача. Це дуже токсична речовина, що має канцерогенні властивості. Вдихання її парів може призвести до дуже серйозних наслідків для здоров’я або навіть смерті. Відомо, що під час суперечки Сергія Корольова з Валентином Глушком про принципи вибору палива для ракет, Корольов називав гептил «чортовою отрутою».

Поки що Китай не планує відмовлятися від використання токсичних ракет. А отже, нові подібні відео — це лише питання часу.

Раніше ми розповідали про те, як не заплутатися в китайських ракетах «Чанчжен».

Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео
Космічне кільце: астрономи зазнімкували гіперсвітну галактику
Викрадення «Луни-2»: як ЦРУ дізналися секрети радянської космічної програми під носом у КДБ
Вчені виявили неподалік від Сонця неймовірно швидкий об’єкт
Галактика-конструктор: телескоп Hubble зазнімкував незвичайного сусіда Чумацького Шляху
Астронавти залишатимуться на борту МКС під час її падіння в атмосферу Землі
Не помічали 55 років: пенсіонер виявив помилку у старій відеогрі Lunar Lander
Новий сонячний цикл вже міг розпочатися