Політ Artemis II та посадка VIPER: амбітні плани NASA на 2024 рік

2023 рік добігає завершення. Це були напружені 12 місяців для NASA, під час яких сталося кілька визначних подій. Варто відзначити перше в історії космічного агентства повернення матеріалу з астероїда Бенну та початок його дослідження, запуск космічного апарату Psyche, а також продовження роботи космічного телескопа James Webb, що радує нас неймовірними відкриттями. Але що на нас чекає у 2024 році? Аерокосмічна адміністрація опублікувало відео, що дозволяє зазирнути в майбутнє, яке обіцяє бути ще більш захоплюючим.

Найбільш очікуваною місією 2024 року стане політ Artemis II, який відправить чотирьох астронавтів на обліт Місяця. Під час нього космічний корабель Orion наблизиться до поверхні нашого природного супутника на відстань всього 120-130 км. Місія запланована на листопад і відбудеться за тим самим маршрутом, що й безпілотна Artemis I, яка мала на меті випробовувати нову надпотужну ракету SLS (Space Launch System) і Orion.

2024 року NASA відправить на Місяць космічний апарат VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) — місяцехід розміром із електрокар для гольфу. Місія VIPER мала розпочатися цього року, але її вирішили відкласти, аби провести більше випробувань системи посадки. Апарат має дослідити південний полюс Місяця на предмет наявності водяного льоду — життєво важливого ресурсу для майбутніх колоністів.

Космічне агентство також планує запустити місію Europa Clipper, що досліджуватиме Європу — один із найбільших супутників Юпітера — з метою з’ясувати, чи може її океан бути сприятливим середовищем для позаземного життя.

Orion
Космічний корабель Orion місії Artemis II. Зображення: nasaspaceflight.com

NASA також дуже зацікавлене в тому, щоб SpaceX успішно здійснила перший орбітальний політ корабля Starship — найпотужнішої системи в історії космічних польотів, яка зможе доставити перших людей на Марс, можливо, в 2030-х роках. Система складається з першого ступеня — надважкої ракети-носія Super Heavy — та космічного апарата Starship у якості другого ступеня. Цього року вона здійснила два випробувальні польоти, але обидва рази не досягнула орбіти. Очікується, що третє випробування відбудеться в найближчі місяці.

Протягом наступного року космічний телескоп James Webb продовжить свої революційні дослідження далекого космосу. Також Міжнародна космічна станція очікує на візит нових екіпажів для подальших експериментів в умовах мікрогравітації на висоті близько 400 км над Землею.

Наостанок NASA зазначає, що жителі Північної Америки, Канади та Мексики зможуть помилуватися дивовижним видовищем повного сонячного затемнення, що відбудеться 8 квітня 2024 року.

Раніше ми повідомляли про те, як виглядає проєкт бюджету NASA на 2024 рік.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine