Подвійні зоряні системи породжують планети-сироти

Планетам-сиротам значно легше народжуватися у подвійних зоряних системах, ніж у тих, де є тільки одна зоря. Як встановили вчені, у цьому випадку навіть наявність планети розміром із Нептун може спричинити масове викидання інших небесних тіл із системи.

Планети-сироти дуже розповсюджені у Всесвіті
Планети-сироти дуже розповсюджені у Всесвіті. Джерело: phys.org

Як народжуються планети-сироти

На сайті препринтів наукових статей arXiv з’явилася публікація, присвячена народженню планет-сиріт, або ж планет-вигнаців. Цими термінами позначають небесні тіла, що мають розмір планети й при цьому не обертаються навколо жодної зорі, а просто вільно плавають у просторі.

Загадка появи цих об’єктів вже давно непокоїть вчених, адже від сценарію утворення залежить їхня кількість, яку ми прямо оцінити не можемо. Деякий час тому астрономи зробили висновок, що планети-сироти можуть народжуватися безпосередньо з газопилових хмар разом із зорями та коричневими карликами.

Однак основною лишається версія, що вони утворюються у звичайних планетних системах, а потім через гравітаційну взаємодію викидаються з них. Щоправда, для цього орбіти планет мають бути достатньо тісними, а планети — досить великими. Отже, багато їх таким чином утворитися не може.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Подвійні системи

У новому дослідженні автори звернули увагу на системи подвійних зір. Дослідження показали, що вони достатньо розповсюджені у Всесвіті. І бувають як такі, де світила обертаються навколо одне одного майже круговими орбітами, так і такі, що мають більш витягнуті траєкторії.

Розрахунки показали, що у системі з двома зорями викидання планет має бути звичайною справою навіть у випадку, якщо їхні орбіти далеко рознесені у просторі. Накладання гравітаційних збурень все одно призводитиме до катастрофічних наслідків.

При цьому найбільша планета системи залишається у відносній безпеці. А ось усі інші можуть стати її жертвами. Це залежить від того, наскільки витягнутою орбітою обертаються зорі. За майже кругової для утворення планет-сиріт достатньо наявності у системі світу розміром із Нептун. У разі ексцентричної це взагалі може бути суперземля.

Варто зауважити, що допоки вчені знаходили планети-сироти переважно розміром із Юпітер або більше. Проте це може бути лише артефактом наших недосконалих методів спостереження. Якщо нове припущення виявиться правильним, то космос має бути буквально переповнений світами-сиротами розміром із Землю.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів