Початок сезону зорепадів: все про подвійний метеорний потік δ-Акварид

Прийнято вважати, що літній сезон «падаючих зірок» припадає на серпень. Але це не зовсім так: уже з середини липня в наших широтах можна спостерігати досить активний потік δ-Акварид, які до того ж мають дві «гілки» — північну та південну. Максимум останньої очікується 27 липня, під час нього іноді з’являється до 20 метеорів за годину. Чим же цікавий цей «подвійний потік»?

Як неважко зрозуміти з назви, радіант потоку — уявна точка на небесній сфері, звідки «розлітаються» метеори — розташований поблизу зірки δ Водолія. Метеорна активність у цій області неба в кінці липня вперше була зареєстрована 1870 року, та лише з появою фотографічних методів дослідникам вдалося виявити два радіанти δ-Акварид на відстані 15° один від одного. Пік активності трохи слабшої «північної» гілки на 3-4 дні відстає від «південної».

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 (177) 2020

До товару

В кінці липня о першій годині ночі радіант Південних δ-Акварид у наших широтах підіймається досить високо над горизонтом. Нижче від нього розташована яскрава зірка Фомальгаут

Лише у 1986 році була відкрита комета Мачголца (96P/Machholz), з якою прийнято асоціювати ці потоки. Це одна з найскладніших для спостережень короткоперіодичних комет. Кожні 5 років і 3 місяці вона повертається до Сонця, проходячи від нього на відстані 0,124 а.о. (18,5 млн км), що у 8 разів менше середнього радіусу земної орбіти. Тим не менше, мало хто з астрономів може похвалитися тим, що бачив цю «хвостату зірку» на власні очі. Переважно вона дуже слабка та знаходиться поза межами досяжності більшості візуальних інструментів, а коли врешті стає яскравою — то опиняється на небі неподалік від нашого денного світила, де помітити її можуть лише телескопи-коронографи на космічних апаратах.

Анімація, складена на основі знімків сонячного космічного телескопа SOHO,
демонструє проходження комети Мачголца через перигелій у жовтні 2017 року

Зараз траєкторія комети Мачголца орієнтована так, що вона не має можливості наближатися до Землі, й такою вона лишається вже мінімум 500 років. Але колись усе було по-іншому, про що й свідчить наявність пов’язаних із кометою метеорних потоків. Насправді все ще цікавіше: оскільки цих потоків два — це означає, що кометна орбіта у якийсь момент змінилася, і спричинив цю зміну саме гравітаційний вплив нашої планети. «Хвостата зірка» підійшла до неї занадто близько та здійснила в її полі тяжіння своєрідний гравіманевр, на кшталт тих, які час від часу цілеспрямовано роблять автоматичні апарати. Отже, Північні та Південні δ-Аквариди — це «пам’ять» про небесний шлях комети до та після доленосного зближення. Можна собі уявити, яким грандіозним «небесним шоу» воно супроводжувалось, і схоже, все це відбувалося вже на пам’яті людства.

16 червня 2028 року 96P/Machholz підійде до Землі найближче з моменту її відкриття (і взагалі у XXI столітті): в цей день нас буде відділяти від неї 0,32 а.о., або ж 47,8 млн км. Навіть тоді умови для її спостережень не стануть сильно сприятливими, але все ж побачити її буде легше, ніж зазвичай. Після подібних зближень астрономи очікують підвищення активності метеорних потоків, пов’язаних із кометами. Але прогнозувати такі події з великою вірогідністю фахівці наразі не наважуються. Тож продовжуємо слідкувати за δ-Акваридами — поки їх не «затьмарили» значно потужніші та набагато більш відомі серпневі Персеїди!

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів