Сонце досягло максимальної фази своєї активності в нинішньому циклі. За оцінками вчених, вона триватиме приблизно рік, після чого наша зоря ввійде в період спаду.

Сонячна активність не є незмінною величиною. Вона періодично змінюється. Найбільш відомим є т. зв. 11-річний цикл. Приблизно кожні 11 років магнітні полюси Сонця міняються місцями, і воно переходить від спокійного стану до активного та бурхливого.
Найбільш наочним проявом зростання сонячної активності є збільшення кількості плям, які є видимим компонентом активних областей, що зі свого боку є джерелом спалахів і викидів маси. Відстежуючи кількість плям, вчені визначають характер сонячного циклу і, зрештою, сонячну активність.


Вивчивши динаміку нинішнього сонячного циклу, дослідники з NASA та Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) визначили, що Сонце досягло максимуму нинішнього циклу. Вони заявили про це на телеконференції, що відбулася 15 жовтня.
За словами вчених, активність сонячних плям у нинішньому сонячному циклі трохи перевершила їхні очікування, але загалом залишається в межах норми. Наразі найпотужнішим спалахом цього циклу є спалах X 9.0, що стався 3 жовтня. Найпотужнішою геомагнітною подією став шторм, що накрив нашу планету в ніч із 10 на 11 травня 2024 року. Він створив найсильнішу геомагнітну бурю на Землі за останні два десятиліття і, можливо, спричинив одні з найсильніших полярних сяйв за останні 500 років.
При цьому дослідники підкреслюють, що хоча Сонце і досягло максимуму, конкретний місяць, коли сонячна активність досягне свого піка, не буде визначено протягом кількох місяців або років. Його можна буде обчислити вже постфактум, коли у них будуть дані про те, як змінювалася активність протягом усього нинішнього циклу.
Дослідники припускають, що фаза максимуму триватиме ще приблизно рік, протягом якого ми станемо свідками ще кількох потужних спалахів і штормів. Потім Сонце ввійде у фазу спаду, яка призведе до мінімуму його активності. Ймовірно, він буде досягнутий до початку наступного десятиліття.
За матеріалами Phys.org