Плутон: п’ять фактів про карликову планету, які вас здивують

18 лютого 1930 року американський астроном Клайд Томбо, який займався пошуками невловимої планети Х, виявив зсув крихітної зірочки на одній із фотоплатівок. Того дня він відкрив Плутон — як тоді вважалося, дев’яту планету Сонячної системи.

На честь чергової річниці від дня відкриття Плутона ми б хотіли розповісти п’ять цікавих фактів про цей вельми незвичайний світ. Наскільки великий Плутон? Скільки до нього летіти? І, найголовніше — чому Плутон більше не вважається планетою?

Звідки походить назва Плутон

Після того як про відкриття стало відомо, різними вченими було запропоновано цілу низку варіантів назви нового небесного тіла. Серед них Зевс, Мінерва, Кронос, а також Персіваль — на честь Персіваля Лоуелла, основного спонсора пошуків планети X і засновника обсерваторії Лоуелла, де працював Клайд Томбо. Цікаво, що дружина, вдова Лоуелла, яка судилася з обсерваторією щодо заповіту, запропонувала астрономам назвати нову планету на свою честь.

Венеція Берні. Джерело: Venetia Phair

Але в підсумку, було обрано ім’я, запропоноване 11-річною Венецією Берні. На запитання дідуся, як би вона назвала нову планету, дівчинка відповіла, що раз вона така далека й холодна, то її потрібно назвати «Плутон», на честь римського бога підземного царства. Цей варіант так сподобався дідусю, що він розповів про нього знайомому професору астрономії, який зі свого боку передав його працівникам обсерваторії Лоуелла. Під час подальшого голосування щодо вибору імені планети ті одноголосно обрали варіант Плутон. Ця назва не тільки відповідала давній традиції називати планети на честь богів, а й віддавала своєрідну данину поваги Персівалю Лоуеллу, оскільки його дві перші літери відповідали ініціалам П. Л.

Це виявився вельми вдалий вибір і назва Плутон швидко увійшла в культурний ужиток. Вважається, що вона надихнула Волта Діснея на вибір імені для вірного товариша Мікі Мауса — пса Плуто.

Скільки летіти до Плутона

На відміну від планет Сонячної системи, Плутон перебуває на вельми витягнутій орбіті, що має набагато більший ексцентриситет і нахил до площини екліптики. В афелії він віддаляється від Сонця на 7,3 млрд км, а в перигелії наближається до нього на 4,4 млрд км. Через це час польоту до Плутона може дуже сильно різнитися. Але в будь-якому разі, йдеться про досить тривалу подорож.

Орбіта Плутона. Джерело: Astrobites

На сьогодні лише один земний посланець відвідав Плутон. Це зробив апарат New Horizons у 2015 році. Щоб скоротити час перельоту, на своєму шляху він скористався гравітацією Юпітера для прискорення. Загалом New Horizons знадобилося 9,5 років, щоб дістатися до Плутона.

New Horizons (концепт). Джерело: NASA

Але треба розуміти, що New Horizons був пролітною місією, яка не мала можливості вийти на орбіту навколо Плутона. А це набагато складніше завдання. За розрахунками фахівців, щоб його вирішити, необхідно використати комбінацію з надважкої ракети-носія, серії гравітаційних маневрів, а також ядерного електричного ступеня. І навіть з урахуванням цього, загальний час польоту місії, метою якої є вихід на орбіту навколо Плутона, складе близько тридцяти років.

Що більше — Плутон чи Місяць?

Коли Плутон був тільки відкритий, вважалося, що за розмірами його можна порівняти з Землею. Але в міру вдосконалення телескопів стало зрозуміло, що це не так. Точні розміри Плутона вдалося встановити завдяки New Horizons. Виявилося, що діаметр Плутона становить 2380 км.

Порівняння розмірів Місяця, Землі та Плутона. Джерело: wikipedia

Багато це чи мало? Для порівняння, діаметр Землі становить 12740 км, а діаметр Місяця — 3480 км. Отже, Плутон навіть менший за Місяць. Площа його поверхні становить 17,7 млн км. Це можна порівняти з Південною Америкою.

Водночас Плутон все одно є найбільшим тілом у своєму регіоні. Усі відомі нам об’єкти пояса Койпера, включно з Ерідою, менші за Плутон.

Чому Плутон більше не планета

Рішення про виключення Плутона зі списку планет ухвалили на скандально відомій сесії Міжнародного астрономічного союзу (МАС) у серпні 2006 року. Воно мало низку передумов. На початку нульових, астрономи знайшли кілька транснептунових об’єктів, які можна порівняти з Плутоном за розміром і масою (спочатку вважали, що та ж Еріда більша за Плутон). Це поставило перед науковою спільнотою дилему — або визнати всі ці тіла планетами, або об’єднати їх у нову категорію і перекласифікувати Плутон. У підсумку було обрано простіший другий варіант і Плутон стали називати карликовою планетою.

Плутон зазнімкований зондом New Horizons. У правій нижній частині планети видно Рівнину Супутника. Джерело: NASA

Заради справедливості треба сказати, що в рішенні МАС сплелися не тільки наукові, а й особисті мотиви. Стверджується, що важливу роль у цьому зіграв британський астроном Браян Марсден, який з якоїсь причини сильно не злюбив Клайда Томбо і поставив собі за мету «знищити» його наукову спадщину, шляхом виключення Плутона зі списку планет.

У будь-якому разі, не всі представники наукової спільноти залишилися в захваті від нової класифікації. Деякі астрономи все ще сподіваються в майбутньому домогтися перегляду рішення МАС.

Якого кольору небо на Плутоні

Хоча Плутон і невеликий за розмірами, у нього є власна атмосфера. Вона складається з газів, що випаровуються з льоду, який покриває карликову планету (в основному це азот і метан). Попри її крайню розрідженість, на Плутоні дмуть вітри, що мають помітний вплив на поверхневі процеси.

Блакитний серпанок атмосфери Плутона. Джерело: NASA/JHUAPL/SwRI

Крім того, під впливом сонячного світла, в атмосфері Плутона формуються складні сполуки, які утворюють кілька шарів вуглеводневого серпанку. Вони мають блакитний колір, що добре видно на одному з найбільш знакових знімків New Horizons. Зображення було отримано, коли Сонце перебувало позаду Плутона, підсвічуючи його атмосферу. Отже, як і наша Земля, колишня дев’ята планета має блакитне небо.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine