Планети із «земною» кількістю води можуть існувати біля червоних карликів

Вчені довели, що у процесі взаємодії між водневою атмосферою та розплавленою поверхнею молодих планет на деяких із них утворюється кількість води, співмірна з тією, що міститься в океанах Землі.

Вода на планетах червоних карликів може утворювати моря та океани
Вода на планетах червоних карликів може утворювати моря та океани. Джерело: Science.howstuffworks.com

Вода на планетах червоних карликів

Той факт, що більшість відкритих екзопланет обертається навколо червоних карликів, продовжує провокувати численні суперечки у науковій спільноті щодо можливості існування біля них умов, придатних для життя. Лише нещодавно вчені видали статтю, у якій переконливо доводили, що звичне нам співвідношення води й суходолу існує лише на одному відсотку таких планет.

І от тепер дослідники з Токійського університету розробили нову модель формування планет навколо червоних карликів. У ній вони виходили з даних про їхню металічність та світимість. З цього були зроблені висновки, які композиції утворюються на певних відстанях від зір, а вже потім — який вигляд мають планети.

Відповідно до уявлення, що всі кам’яні планети на початковій стадії свого існування були розжареними, дослідники вивчили утворення води в атмосфері. Вона мала утворюватися під час взаємодії з лавовим океаном первинної водневої атмосфери.

Розрахунки показують, що в системах червоних карликів частка води відносно загальної маси планети має варіюватися у дуже широких межах: від доль відсотка того, що є на Землі, до океанів завглибшки сотні кілометрів.

Суперечливі питання

Модель однозначно вказує на те, що принаймні 5—10 відсотків усіх планет, які обертаються навколо червоних карликів, мають гідросфери, які допускають земне співвідношення води та суходолу. Це суттєво підвищує шанси знайти серед них таку, на якій зможе існувати звичне для нас життя.

Частка планет із певним співідношенням маси води та маси планети
Частка планет із певним співідношенням маси води та маси планети. Джерело: National Astronomical Observatory of Japan

Однак треба розуміти, що це важливий, але лише невеличкий крок для розв’язання всіх суперечностей. З одного боку, він не тільки дає змогу оцінити кількість землеподібних планет у космосі, але й переконатися, що наш світ у цьому плані є достатньо типовим.

З іншого боку, факторів, які визначають наявність на планеті океанів та континентів, значно більше, ніж розглянули у статті. Тут і спалахи, які «здувають» з неї водну та газову оболонки, й утворення кори, яка визначає площу континентів, і астероїди, удари яких можуть збагачувати небесне тіло водою та речовинами, необхідними для життя.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine