Моделювання показало, що земний баланс води та суші може виявитися унікальним. Більшість екзопланет подібної маси можуть бути або практично позбавленими води, або водними світами.
Інші планети можуть бути зовсім несхожими на Землю
Колись Карл Саган, дивлячись на світлину Землі, зроблену апаратом Voyager, назвав її блідою блакитною цяткою. На нашій планеті домінують океани, але й на суходіл припадає значний відсоток поверхні. Однак, як показали у спільному дослідженні швейцарські та німецькі науковці, у тих планет, які обертаються навколо інших зір, все може бути зовсім не так.
Навіть якщо планета має масу, подібну до земної, та обертається у «зоні заселеності», це не означає, що на ній буде клімат, схожий на наш. Створена науковцями модель показує, що приблизно 80 відсотків таких світів не матимуть океанів. Водночас майже 20 відсотків мають бути повністю вкриті водою.
Світи, на яких є і суходіл, і океани, відповідно до цих досліджень, мають становити не більш як один відсоток від загальної кількості. Але навіть якщо скласти разом планети, що схожі на Землю, та океаніди, все одно виходить, що більшість буде не блакитною.
Геологічні процеси та клімат екзопланет
Причиною того, що більшість екзопланет не схожі на Землю, є співвідношення геологічних процесів. Формування кори примушує континенти рости. Ерозія розмиває їх. У нас ці два процеси більш-менш врівноважені, але вчені впевнені, що на більшості світів це не так.
При цьому модель показує, що й океаніди, й світи без морів все ж будуть придатними до життя. Середні температури не відрізнятимуться більш як на 5 градусів, а от розподіл тепла буде суттєво іншим. На тих планетах, де домінують водні простори, встановиться дуже вологий та теплий клімат, схожий на той, що був на Землі у Мезозойську еру.
Світи ж, на яких океани займають менш як 30 відсотків поверхні, будуть не тільки сухими, холодними та суворими, більшість їхньої поверхні займатимуть пустелі, де спостерігатимуться сильні перепади між морозною та теплою погодами. Найбільше їхній клімат нагадуватиме Землю під час останнього зледеніння.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine