План NASA після 2030 року: що відбуватиметься на навколоземній орбіті після загибелі МКС

Міжнародна космічна станція (МКС) була домівкою для астронавтів майже три десятиліття, але її експлуатація завершується до кінця 2030 року. Це залишить значну прогалину на низькій навколоземній орбіті. NASA планує заповнити її за допомогою комерційних станцій. Тим часом агенція наполягає на збереженні людської присутності в космосі, щоб дотримуватися графіка підготовки до місій на Марс.

МКС
Ілюстрація МКС на низькій навколоземній орбіті. Авторство: NASA

Нещодавно NASA оприлюднила остаточну версію Low Earth Orbit Microgravity Strategy («Стратегії мікрогравітації на низькій навколоземній орбіті»). У документі наголошується на важливості довгострокових людських місій після завершення експлуатації МКС. Стратегію назвали безперервним серцебиттям, що символізує потребу в регулярних польотах тривалістю від шести місяців до року. Це допоможе зменшити ризики для майбутніх місій на Марс. Польоти тривалістю до шести місяців також будуть корисними, але меншою мірою.

Стратегія NASA

Головним елементом цієї стратегії є участь людей. NASA планує забезпечити постійну присутність на низькій навколоземній орбіті під час переходу від МКС до майбутніх комерційних станцій. Це дозволить зменшити ризики місій на Марс, зберегти операційні навички, забезпечити стабільність запусків, розвивати науку та співпрацювати з міжнародними й комерційними партнерами.

МКС припинить роботу до 2030 року. Станція буде виведена з орбіти та згорить в атмосфері Землі. Ще у 2021 році NASA започаткувала програму «Комерційні низькоорбітальні польоти», щоб створити заміну МКС. Тепер агенція не будує станції самостійно, а виступає замовником, допомагаючи комерційним партнерам створювати станції, якими користуватимуться астронавти.

Комерційні замінники МКС

Компанії Axiom Space, Blue Origin та Northrop Grumman розробляють власні станції, які мають замінити МКС. Проте їхній запуск очікується не раніше ніж через п’ять років. У цей період NASA планує підтримувати людську присутність у космосі за допомогою довгострокових місій на низькій навколоземній орбіті, використовуючи комерційні космічні апарати. Основна мета — продовження наукових досліджень у мікрогравітації та вивчення здоров’я людини в космосі для підготовки до місій на Місяць і Марс.

«На МКС ми довели, що дослідження мікрогравітації критично важливі для розуміння себе та нашої планети», — зазначено у звіті. У майбутньому NASA планує надати можливість урядам використовувати комерційні платформи для досліджень, що зміцнюють економіку та підвищують якість життя на Землі.

Перехід до нової ери

Нова стратегія підкреслює важливість «різноманітності постачальників». Це свідчить, що NASA прагне не залежати виключно від SpaceX для транспортування екіпажів і вантажів. Агенція також продовжує сертифікацію програми Boeing Starliner після попередніх невдач.

Завершення експлуатації МКС і перехід до комерційних платформ відображають нову еру в підході NASA до освоєння космосу. Вона базується на співпраці з приватними компаніями, які допоможуть забезпечити постійну присутність людства на низькій навколоземній орбіті.

Раніше ми повідомляли про те, що астронавти залишатимуться на борту МКС під час її падіння в атмосферу Землі якомога довше.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn