Підліток замість немовля: у найвіддаленішій галактиці Всесвіту знайдено кисень

Дві різні групи астрономів виявили кисень у найвіддаленішій з відомих галактик JADES-GS-z14-0. Це відкриття змушує переосмислити наявні уявлення про те, наскільки швидко формувалися галактики в ранньому Всесвіті.

Галактика JADES-GS-z14-0 в уявленні художника. Джерело: ESO/M. Kornmesser

JADES-GS-z14-0 була виявлена минулого року телескопом James Webb. На цей момент вона є найдальшою з відомих нам: її світлу знадобилося 13,4 млрд років, щоб досягти Землі. Тобто ми бачимо її такою, якою вона була, коли вік Всесвіту становив менш як 300 млн років, або всього 2 % від сучасного.

Перші галактики починали своє життя з ультрамасивних зір, які переважно складалися з легких елементів, таких як водень і гелій. У процесі еволюції вони синтезували важчі елементи, такі як кисень, які після їхньої смерті розсіювалися і потім входили до складу наступного покоління світил.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Донедавна дослідники вважали, що у віці 300 млн років Всесвіт був усе ще занадто молодий, щоб у ньому могли існувати галактики, які складаються з важких елементів. Однак два незалежних дослідження, виконаних за допомогою комплексу радіотелескопів ALMA показали, що це не так. JADES-GS-z14-0 містить приблизно в десять разів більше важких елементів, ніж очікувалося. Одним із них є кисень.

Ділянка неба, в якій знаходиться галактика JADES-GS-z14-0. На врізці показано її зображення, отримане радіотелескопом ALMA.  Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/S. Carniani et al./S. Schouws et al/JWST: NASA, ESA, CSA, STScI, Brant Robertson (UC Santa Cruz), Ben Johnson (CfA), Sandro Tacchella (Cambridge), Phill Cargile (CfA)

Вчені образно порівнюють це відкриття з виявленням підлітка там, де можна було б очікувати тільки немовля. JADES-GS-z14-0 набагато більш хімічно зріла, ніж повинна бути. Це говорить про те, що формування перших галактик відбувалося набагато швидше, ніж припускають нинішні моделі.

Виявлення кисню також дозволило астрономам з’ясувати відстань до JADES-GS-z14-0 з похибкою всього 0,005%. Це аналогічно рівню точності 5 см на відстані в 1 км. За словами вчених, це допоможе їм краще розуміти властивості далеких галактик.

За матеріалами ESO

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів