Головна сторінка » Новини » Технології » Перспективи українського космосу: чи справдиться давня мрія України про відродження свого космічного сектора?
24 Травня, 2022
Перспективи українського космосу: чи справдиться давня мрія України про відродження свого космічного сектора?
Повсюдне згортання міжнародних космічних програм Росії та її подальша ізоляція від глобального космосу створили ситуацію, у якій провідні космічні агенції почали шукати потенційні можливості для кооперації з новими гравцями у космічному секторі.
Ця обставина надала чудовий шанс Україні — повноправній спадкоємиці досягнень радянської космічної промисловості, і на відміну від Росії, цивілізованої та демократичної держави, яка звикла грати за правилами. Про те, що Україна може дати глобальному космосу — розповідає редакція сайту Max Polyakov.
Україна у міжнародних космічних програмах
Історія українських космічних програм стартує з 50-х років минулого століття. Однак у цьому матеріалі ми зосередимося лише на досягненнях незалежної української космонавтики, зокрема на міжнародній арені.
Почати варто з 1995 року, а саме з космічної ініціативи чотирьох країн: США, України, Норвегії та Росії, результатом якої стало будівництво морської екваторіальної платформи для космічних запусків Sea Launch.
Запуски з Sea Launch здійснювалися за допомогою ракети-носія українського виробництва “Зеніт-3SL”. Іноземними в ракеті були лише розгінний блок третього ступеня DM-SL (постачався російським підприємством “Енергія”) та блок корисного навантаження (за виробництво якого відповідав американський Boeing).
Велику роботу з української сторони провели і в проєкті з будівництва космічного центру Алькантара (з португ. — Centro Espacial de Alcântara), що розташований в екваторіальній зоні Бразилії. Угода між Україною та Бразилією була підписана ще 2003 року, після чого розпочалася затяжна історія з довгобудом космодрому, будівництво якого постійно відкладалося через брак фінансування. Спочатку передбачалося, що з екваторіального космодрому злітатимуть українські ракети-носії “Циклон-4”, проте регулярні перенесення термінів запуску та затягування будівництва космодрому й досі не дозволили цьому здійснитися. Утім, багаторічна робота української сторони в цьому напрямку по праву заслуговує на згадку. Так чи інакше, для українських “Циклонів” знайшовся більш перспективний майданчик для запуску, нехай і в іншому куточку Землі.
Йдеться про українсько-канадське співробітництво, результатом якого має стати будівництво канадського комерційного космодрому у провінції Нова Шотландія. Будівництво розпочалося наприкінці 2021 року, а на 2024-й уже заплановані перші ракетні запуски. Вони будуть виконуватися із застосуванням української ракети-носія “Циклон-4М” (удосконаленої версії “Циклон-4”). Плюсом для України виступає і та обставина, що тепер українцям не потрібно турбуватися щодо можливих перебоїв у фінансуванні: проєкт переважно фінансується коштом Канади, а Україна виступає як розробник і постачальник ракетної техніки.