Через проблеми, що виникли під час будівництва Надзвичайно Великого телескопа (ELT), його введення в експлуатацію відбудеться на рік пізніше запланованого. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому на сайті Європейської Південної обсерваторії (ESO).
Найбільша обсерваторія у світі
Назва Надзвичайно Великий телескоп не є перебільшенням. ELT справді стане найбільшим наземним телескопом в історії та, найімовірніше, досить довго утримуватиме це звання.

Після введення в експлуатацію, ELT зможе збирати в 100 млн разів більше світла, ніж людське око, та в 13 разів більше, ніж найбільші чинні оптичні телескопи. Це дозволить дати відповіді на деякі з невирішених питань про наш Всесвіт. Наприклад, як утворилися перші зорі та галактики. Також ELT зможе робити прямі знімки позасонячних планет.
Ключем до цього стане ультрасучасна оптична система. Головне дзеркало ELT має діаметр 39 метрів і складається з 798 сегментів. Його загальна площа становить 978 м², а маса — 132 тонни. Це найбільше дзеркало, коли-небудь створене для телескопа.


Те саме можна сказати й про його вторинне дзеркало, діаметр якого становить 4,2 метра, а маса — 3,5 тонни. Воно збиратиме відбите світло і перенаправлятиме його на дзеркала M3, M4 і M5. Ті, своєю чергою, спрямують його на наукові інструменти ELT. 2,4-метрове дзеркало M4 стане найбільшим дзеркалом з адаптивною оптикою з коли-небудь побудованих. Його поверхня зможе деформуватися до 1000 разів на секунду для корекції атмосферної турбулентності та можливих вібрацій, спричинених обертовою конструкцією телескопа або сильним вітром.
Вся ця величезна оптична система буде розміщена в гігантському обертовому куполі. Його висота становитиме 80 метрів, а маси — 6100 тонн. Він зможе повертатися на 360 градусів за допомогою рейкових візків.
Проблеми під час будівництва ELT
З огляду на грандіозний масштаб проєкту, виникнення технічних складнощів і проблем було практично неминучим. І вони сталися.
У повідомленні, опублікованому на сайті ESO, йдеться, що основними причинами відставання від графіка є суворі погодні умови на місці будівництва (його ведуть на вершині гори Серро-Армазонес у чилійській пустелі Атакама), вихід з ладу обладнання, а також затримки з технологічними розробками. Через це введення ELT в експлуатацію відбудеться пізніше запланованого.

Згідно з оновленим графіком ELT побачить своє перше світло в березні 2029 року. Після цього він буде відкалібрований і на нього встановлять наукові інструменти. Якщо все пройде, як заплановано, телескоп розпочне регулярні наукові спостереження у грудні 2030 року.
Раніше ми розповідали про те, як плани з будівництва промислового комплексу в пустелі Атакама можуть поставити під загрозу майбутнє ELT.