Небеса під загрозою: промисловий проєкт загрожує найпотужнішій обсерваторії на Землі

Європейська Південна обсерваторія (ESO) опублікувала звернення до громадськості та влади Чилі. Вона закликає перенести будівництво промислового комплексу, який поставить під удар проведення астрономічних спостережень із пустелі Атакама.

Небо над Паранальською обсерваторією. Джерело: ESO/B. Tafreshi

Пустеля Атакама вважається одним із найкращих місць на Землі для астрономії. Поєднання сухого клімату, великої висоти та відсутності джерел світлового забруднення зробили її домівкою для безлічі телескопів, які здійснили низку знакових відкриттів. Особливо виділяється Паранальська обсерваторія, побудована й експлуатована ESO. За час роботи їй, зокрема, вдалося отримати перше зображення екзопланети, підтвердити прискорене розширення Всесвіту, а також внести важливий внесок у дослідження чорної діри в центрі Чумацького Шляху, яке було відзначено Нобелівською премією з фізики за 2020 рік.

Крім того, на розташованій поруч із Параналем горі Серро-Армазонес ведеться будівництво Надзвичайно Великого телескопа ESO. Після введення в експлуатацію він стане найпотужнішою в історії наземною обсерваторією, яка кардинально змінить наші уявлення про Всесвіт.

Однак тепер ці плани опинилися під загрозою. 24 грудня 2024 року компанія AES Andes, дочірнє підприємство американської енергетичної компанії AES Corporation, представила на екологічну експертизу проєкт будівництва великого промислового комплексу, який планують розмістити лише за 5–11 кілометрів від Паранальської обсерваторії. Він передбачає будівництво промислового комплексу площею понад 3000 гектарів, що включає будівництво порту, заводів з виробництва аміаку та водню, а також тисячі електростанцій.

За словами генерального директора ESO Ксав’є Барконс, реалізація проєкту завдасть непоправної шкоди астрономічним спостереженням. «Викиди пилу під час будівництва, підвищена турбулентність атмосфери та особливо світлове забруднення непоправно вплинуть на можливості астрономічних спостережень, які досі залучали багатомільярдні інвестиції урядів країн-членів ESO», — зазначив Барконс.

У зв’язку з цим ESO закликає перенести проєкт в інше місце. Цей захід не тільки забезпечить майбутнє астрономії, а й збереже одне з останніх по-справжньому незайманих темних небес на Землі.

За матеріалами ESO

Новини інших медіа
Всесвіт виявився складнішим і заплутанішим, ніж думали вчені
Галактичний дисбаланс: давня радіація «вбивала» планети в зародку
Різноманітність під ударом: NASA опинились під тиском нових указів адміністрації Трампа
Курйоз із Tesla Roadster у космосі виявив «діру» в захисті Землі від астероїдів
Зонд Ейнштейна виявив загадковий космічний вибух
Менше за Місяць: астрономи знайшли сліди найменшої екзопланети
Не кам’яні й не водні світи: астрономи виявили два «проміжні» мінінептуни
Hubble вперше помітив формування джета у квазара
NASA розробила самовідновлювані колеса для екстремальних умов Марса
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів