Перлини у небі та на землі (фото)

Представлене фото, зроблене в чилійській пустелі Атакама, демонструє зразу два різновиди «перлин»: сліпучий розсип зір у небі, а також сімейство новітніх телескопів BlackGEM.

Телескопи BlackGEM на тлі зоряного неба. Джерело: Zdeněk Bardon (bardon.cz)/ESO

Комплекс BlackGEM займатиметься пошуками одних із найпотужніших і наймасштабніших подій у Всесвіті — злиття нейтронних зір та чорних дір. Подібні катаклізми виробляють у просторово-часовому континуумі «брижі», відомі під назвою «гравітаційні хвилі». Тому комплекс працюватиме у зв’язці з гравітаційно-хвильовими детекторами LIGO та Virgo.

Після того як детектори зафіксують гравітаційні хвилі, телескопи BlackGEM скануватимуть небо в пошуках оптичного випромінювання, породженого цими подіями. Інші інструменти, наприклад, Дуже великий телескоп ESO, у свою чергу досліджуватимуть виявлені BlackGEM об’єкти. Це дозволить астрономам краще зрозуміти природу найбільш високоенергетичних та важковловимих явищ у Всесвіті.

Загалом комплекс BlackGEM складатиметься з 15 телескопів, призначених для ширококутних оглядів неба. На знімку можна побачити три з них. Два вже були збудовані, третій (права частина кадру) на момент знімкування ще не був завершений.

У небі над вежами BlackGEM простяглася смуга Чумацького Шляху, що складається з безлічі зір і  також містить хмари темного пилу та газу, що яскраво світиться. Відблиск рубіново-червоного і смарагдово-зеленого відтінку — це світіння нічного неба, викликане в основному хімічними реакціями у верхніх шарах атмосфери.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine