Нова перлина Ла-Сілья

Ця світлина була зроблена 2019 року під час заходу сонця на території обсерваторії Ла-Сілья. Крім краси високогірної чилійської пустелі Атакама, на знімку також можна побачити «родину» нових телескопів, які вже невдовзі розпочнуть спостереження.

Комплекс телескопів BlackGEM в обсерваторії Ла-Сілья. Джерело: Zdeněk Bardon (bardon.cz)/ESO

На передньому плані знімка можна побачити групу роботизованих оптичних телескопів під назвою BlackGEM. Вони займатимуться пошуками найпотужніших та наймасштабніших подій у Всесвіті — злиття нейтронних зір та чорних дір. Комплекс був розроблений співробітниками Університету св. Радбода (звідки він дистанційно керуватиметься), Науково-дослідної астрономічної школи Нідерландів (NOVA) та Католицького університету в Левені.

Злиття настільки екзотичних об’єктів, як чорні діри та нейтронні зорі, утворюють у просторово-часовому континуумі «брижі», відомі під назвою «гравітаційні хвилі». Тому BlackGEM працюватиме спільно з гравітаційно-хвильовими детекторами, такими, як LIGO та Virgo. Його основне завдання — реєстрація джерел гравітаційних хвиль у видимих ​​променях. Це дозволить більшим телескопам, на кшталт Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (VLT ESO), виконати детальні дослідження цих об’єктів, що сприятиме глибшому розумінню цих грандіозних за масштабом подій у Всесвіті.

Крім BlackGEM, на фото можна побачити й низку інших телескопів обсерваторії Ла-Сілья. Наприклад, 3,58-метровий Телескоп нових технологій (NTT) був першим у світі рефлектором із комп’ютеризованою системою управління формою поверхні головного дзеркала. Ця технологія отримала назву «адаптивна оптика». Саме вона відкрила шлях до створення VLT ESO.

На знімок також потрапив 3,6-метровий рефлектор ESO. На ньому змонтований найефективніший у світі інструмент для пошуку екзопланет — високоточний спектрограф для вимірювання променевих швидкостей HARPS. Завдяки спостереженням, виконаним із цим приймачем, астрономи знайшли безліч екзопланет, зокрема й у найближчої до Сонця зорі.

За матеріалами https://www.eso.org