Астрономи вперше зареєстрували злиття чорної діри та нейтронної зорі

З моменту першої успішної реєстрації гравітаційних хвиль у 2015 році вчені спостерігали багато злиттів пар нейтронних зір і пар чорних дір. Для повноти картини їм не вистачало тільки «змішаних» подій — зіткнень, у яких брали б участь чорна діра і нейтронна зоря. Але, судячи з недавньої публікації в Astrophysical Journal Letters, астрономам удалося закрити цей розрив.

Злиття чорної діри та нейтронної зорі в уяві художника. Джерело: Carl Knox, OzGrav/Swinburne

На початку 2020 року детектори LIGO та Virgo зареєстрували дві гравітаційно-хвильові події, які отримали позначення GW200105 і GW200115. Сигнали від них надійшли з інтервалом усього в 10 днів. Подальші пошуки їхніх джерел в оптичному діапазоні за допомогою наземних обсерваторій були безуспішними — жоден з інструментів не побачив світла від них.

Однак даних, зібраних гравітаційними детекторами, виявилося достатньо, щоб установити характер джерел зареєстрованих хвиль. У випадку з GW20115 подія була викликана злиттям чорної діри з масою в 6 сонячних і нейтронної зорі, в півтора раза важчої за наше світило. Це сталося приблизно в мільярді світлових років від Чумацького Шляху.

Що стосується події GW200105, то вона сталася на відстані приблизно 900 мільйонів світлових років. Її учасниками були чорна діра з масою 9 сонячних і нейтронна зоря масою 1,9 сонячних.

На думку дослідників, ці події є першими надійними спостереженнями гравітаційних хвиль від злиття чорних дір і нейтронних зір. Їх виявлення свідчить про те, що такі зіткнення у Всесвіті приблизно на такій же відстані від нас відбуваються до одного разу на місяць, хоча й не всі з них можуть реєструвати сучасні детектори.

За матеріалами: https://phys.org