Земля утворилася близько 4,54 млрд років тому. Перший етап її існування, відомий як гадейський еон (4,54–4 млрд років тому), характеризувався екстремальними умовами. Планета була розплавленою масою з постійними вулканічними виверженнями, а її поверхня регулярно зазнавала ударів метеоритів та комет. Однак навіть у цьому хаосі могли існувати рідкі океани, що формувалися в атмосфері з вуглекислого газу й азоту.
Назва періоду походить від грецького бога підземного світу Аїда, що підкреслює спекотний і ворожий клімат ранньої Землі. Проте, за останніми дослідженнями, ці умови могли бути менш екстремальними, ніж вважалося раніше. Вода потрапила на планету завдяки кометам або вивільнилася з вулканічних газів. Поступово земна кора охолола і затверділа, що призвело до утворення перших континентів, розділених океанами.
Група дослідників Каліфорнійського університету під керівництвом Крістофера Джонса вивчала еволюцію Землі, зокрема можливості зародження життя в умовах гадейського періоду. Їхня робота охоплювала мікробіологію, хімію атмосфери, геохімію та планетологію. Вони аналізували, як зміни у формуванні земної кори, атмосфери та гідротермальні процеси впливали на потенціал для виникнення органічного життя.
Дослідження розглядало також вплив космічних факторів, зокрема комет, які могли змінювати хімічний склад атмосфери. Крім того, порівнювалися аналогічні процеси в Сонячній системі, щоб зрозуміти, чи можливе повторення таких умов на інших планетах.
Науковці дійшли висновку, що на ранній Землі, ймовірно, була рідка вода, хоча дебати щодо існування континентів і їхнього складу тривають. Ці фактори впливають на те, як і коли життя могло закріпитися на планеті. Припускають, що до кінця гадейського періоду життя вже існувало і залишало сліди в геологічних відкладеннях архейського періоду.
Хоча стаття залишає багато питань відкритими, вона робить важливий внесок у розуміння умов, за яких могло виникнути життя на Землі.
Раніше ми повідомляли про те, як були розкриті нові подробиці формування Землі.
За матеріалами Universe Today