Парфумер відтворив запах Місяця: чим він пахне?

Щодня нас оточують різноманітні аромати: ранкова кава з запашним круасаном, весняний цвіт за вікном чи просто приємні парфуми колеги по офісу. Якщо ви відчули сьогодні щось зі згаданого, то вважайте, що вам пощастило, адже астронавтам на МКС у цей час доводиться відчувати справжній сморід. А чи замислювалися ви коли-небудь, як пахне Місяць?

Місяць
Місяць. Фото: Unsplash

У статті для журналу Nature французький «скульптор запахів» і науковий консультант Майкл Мойсефф заявив, що він відтворив запах нашого природного супутника на основі розповідей перших астронавтів, які ступили на його поверхню пів століття тому.

На що схожий запах Місяця?

«Місяць пахне відпрацьованим порохом. Саме такий запах відчув Базз Олдрін, коли зняв свій шолом у модулі на Місяці в 1969 році одразу після того, як покинув його поверхню», — написав Мойсефф.

Майкл Мойсефф
Майкл Мойсефф — консультант у Національному політехнічному інституті Тулузи (Франція) та «скульптор ароматів». Авторство: Georges Gobet

Про особливість місячного запаху Олдрін розповів у своїй книзі 2009 року Magnificent Desolation: The Long Journey Home from the Moon. Другий астронавт на Місяці згадував, що коли він і Ніл Армстронг повернулись у свій посадковий модуль, вони, повністю вкриті місячним пилом, одразу відчули їдучий металевий запах, чимось схожий на порох або запах у повітрі після вибуху петарди.

Пізніше у 2015 році в інтерв’ю Space Олдрін пояснив своє відчуття аромату Місяця. Він описав його як запах, схожий на палене вугілля або подібний до попелу в каміні, особливо коли ви трохи сприснете його водою.

Спогади астронавта Apollo 17

Олдрін був не єдиним астронавтом програми Apollo, який засвідчив, що запах місячного реголіту, схожий на порох. «У місячному модулі ми миттєво відчули запах відпрацьованого пороху з металевим присмаком. Саме цей пороховий аромат закріпився в нашій пам’яті більше, ніж інші аналогічні запахи», — згадував астронавт Apollo 17 Гаррісон Шмітт.

Якщо технологія польоту в космос не стане дешевшою та доступнішою протягом наступних кількох десятиліть, більшість із нас не матиме можливості коли-небудь відчути запах Місяця. Але, на щастя, ми отримали нагоду оцінити імітацію цього запаху в Тулузі, Франція.

Раніше ми повідомляли про те, чим пахне комета Чурюмова-Герасименко.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine