Останній політ ракети з українським ступенем відбудеться 2 серпня

NASA та компанія Northrop Grumman завершили підготовку до запуску місії NG-19. У її межах ракета Antares відправить до МКС корабель постачання Cygnus. Місія примітна тим, що вона стане фінальною для носія, оснащеного побудованим в Україні першим ступенем.

Останній політ ракети з українським ступенем

Antares часто наводили для прикладу того, як міжнародне співробітництво допомагає людству в освоєнні космосу. Вона використовувалася для відправлення до МКС кораблів постачання Cygnus. Перший ступінь носія виготовлявся конструкторським бюро «Південне» та заводом «Південмаш». При цьому, він оснащувався двигунами РД-181 російського НВО «Енергомаш».

Наявна версія ракети Antares. Джерело: Northrop Grumman

Повномасштабне російське вторгнення в Україну поставило хрест на можливості подальшого використання цієї модифікації носія. З одного боку, США ввели остаточну заборону на постачання російських ракетних двигунів. З іншого, в умовах бойових дій українські підприємства не в змозі виробляти та постачати нові ступені для Antares.

До моменту початку війни, у розпорядженні Northrop Grumman залишалися складові для двох ракет Antares. Першу запустили восени 2022 року. Другий і останній екземпляр планується запустити 2 серпня о 03:31 за київським часом. Ракета вирушить у космос із території Середньоатлантичного регіонального космопорту на острові Воллопс.

Заміна для українського ступеня

Попри те, що Antares більше не зможе літати з українським першим ступенем, Northrop Grumman не збирається закривати проєкт. Минулого року вона підписала угоду про співпрацю з компанією Firefly. Її метою є розробка нового першого ступеня для Antares. Firefly планує оснастити його сімома двигунами Miranda власної розробки. У конструкції ступеня будуть широко використовуватися композитні матеріали, теж створені Firefly.

Ракета Antares
Пуск ракети Antares. Джерело: NASA/Aubrey Gemignani

Якоюсь мірою, це вельми символічна заміна. Свого часу український підприємець і меценат Макс Поляков, фактично врятував збанкрутілу Firefly, подарувавши їй друге життя. Українська космічна спадщина все ще є визначальною в її історії. Тепер же сама Firefly повинна буде врятувати Antares.

Перший пуск Antares із новим ступенем запланований на 2025 рік. До того моменту для пуску Cygnus буде використовуватися ракета Falcon 9.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine